ОБНОВА ЦРКВЕ – ЗАВЕТ: Педесет година од разарања Његошеве капеле на Ловћену

В. К.

27. 07. 2022. у 15:10

ДУЖНИ смо да испунимо Његошев аманет и поново подигнемо цркву на Ловћену. Када? Када дође до свеопштег покајања и преумљења.

ОБНОВА ЦРКВЕ – ЗАВЕТ: Педесет година од разарања Његошеве капеле на Ловћену

Фото: В. К.

Тада ћемо, ако Бог да, сви узети по један камен на своја рамена, изнети на Ловћен, и од њега, у име наше слоге и Његоша, обновити капелу у којој ће почивати његове свете и намучене кости.

Поводом 50 година од рушења почивалишта владара, владике и песника Петра Другог Петровића Његоша, ово је поручио митрополит црногорско-приморски Јоаникије. Након литургије у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици, у његовој крипти одржан је округли сто посвећен 50. годишњици догађаја који је још у то време назван "сумрак Ловћена".

- Понекад ми се чини да је дан обнове близу, да је Црна Гора схватила да је учињен велики грех и безакоње. Ништа страшније нема од гажења аманета. Тај грех зле комунистичке мисли и култа личности Јосипа Броза требало би сви заједно да оперемо - навео је владика Јоаникије.

Он је подсетио да се кроз сећање на злочин који је извршен над капелом, над Његошем, над Ловћеном, стављамо на страну његовог аманета и оних који су обнављали ловћенску капелу и после аустроугарског разарања 1916. године.

ДОГОДИНЕ НА ЛОВЋЕНУ!

МОРАЛНУ победу, упркос судбини коју је у комунизму доживео ловћенски Језерски врх, извојевао је низ најугледнијих личности свог времена. И митрополит Амфилохије био је део те борбе и победе. Он је за живота захтевао, образлагао, молио, кумио, заповедао, подстицао народ и будио његову савест. Амфилохије је отишао са овог света уз свенародни поклич "Догодине на Ловћену". И он је, као и Његош, косовски и ловћенски тајновидац, заступник и косовског и ловћенског завета - подсетио је Јоаникије на свог цетињског претходника.

- Капела се жртвовала, на небо вазнела и умножила се. Подигнуто је до сада преко двадесет ловћенских капела, понајвише у Црној Гори, али и у другим српским земљама и дијаспори. Распета капела чисти нашу савест, враћа нас Његошу и косовском завету. У том светлу, јасно је колико је била значајна борба за њено очување. Једна слепа сила привидно је однела победу над умом и над највећим ауторитетима мисли и стваралаштва тог доба. Али морална победа је на страни митрополита Данила, Амфилохија, Петра Лубарде и бројних великих личности - подсетио је митрополит.

Да је рушењем капеле на Ловћену почело "разњегошење Срба" кроз планску генезу насилничког дукљанског псеудоидентитета, истакао је професор Часлав Копривица.

- Тај процес трајаће до обнове капеле - навео је Копривица.

Скрнављење Његошевог аманета / Фото Архива "Борбе"

Књижевник Милутин Мићовић каже да је и ловћенска капела једно од Његошевих великих дела, која су упркос времену све дубље присутна у колективној свести народа.

Капела на Језерском врху, коју је својом вољом за своје почивалиште изабрао црногорски владика и песник, срушена је 1972. године, а у овом чину учествовали су чак и хеликоптери ЈНА. Иницијатива да се верски објекат сруши, а Његошу подигне другачији споменик - према мерилима тадашње идеологије - потекла је још 1952. године у оквирима тадашње републичко-савезне комунистичке врхушке. Овај посао државни врх поверио је вајару Ивану Мештровићу.

Многи истраживачи доказивали су да је о овој акцији било речи и на највишем нивоу тадашње Југославије - у кругу Јосипа Броза, али и да су за рушење лобирали и представници Ватикана, и тадашње СР Хрватске. План црногорских и југословенских руководилаца изазвао је незадовољство тадашње српске и југословенске културне елите. Годинама су објављивана протестна писма јавних личности које су, свако са свог становишта, браниле Његошево право да почива на месту које је изабрао и наглашавале вишеструку симболику Ловћена са капелом.

ГНЕВ И ПРЕТЊЕ ЕКСТРЕМИСТА

СЕЋАЊЕ на рушење капеле на Ловћену изазвало је гнев противника њене обнове. Из покрета "Ловћенске страже" подсећају да су они основани 10. октобра 1990. како би заштитили маузолеј "од великосрпских националиста Цркве Србије". Група грађана Цетиња поручује да "док је потоњега Црногорца, неће дозволити туђу капу на врху Ловћена нити скрнављење црногорске свете планине од стране врачева злочиначке светосавске псеудохришћанске организације СПЦ".

Због снажног отпора јавности, Мештровићеве смрти и сложености подухвата, рушење капеле одлагано је пуне две деценије. Замрле су и иницијативе да се она заправо премести на Цетиње, Иванова корита или Његуше. Садашњи маузолеј, по Мештровићевим цртежима, подигнут је 1974. године, када су без верског обреда и церемонијала, у њега унети и Његошеви посмртни остаци. Митрополија црногорско-приморска са пажњом чува успомену на грађевинског радника Ису Махмутовића, мислимана из Бијелог Поља, који је одбио да руши православну светињу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

Певачица усвојила сина, па сазнала ШОК ВЕСТ: Мало је рећи да сам у шоку, искрено!