КАД СУ НА МУЦИ, ОКРЕЋУ СЕ ВЕРИ: Учесници дубоке политичке кризе која потреса Црну Гору спас траже у снази и ауторитету СПЦ
СРПСКА православна црква једина је преостала адреса у којој црногорски државници и политичари траже помоћ за излазак из дубоке друштвене кризе која више од годину дана потреса Црну Гору. Путеви премијера Здравка Кривокапића, његовог заменика Дритана Абазовића и лидера Социјалистичке народне партије Владимира Јоковића водили су и воде ка Патријаршији СПЦ у Улици краља Петра 5 у Београду.
Посланик Нове српске демократије и Демократског фронта Будимир Алексић каже за "Новости" да је Црква битан друштвени фактор у Црној Гори што се, како каже, показало последњих годину дана.
- То што политички фактори траже сарадњу са њом видим као њихово уважавање чињенице да је Српска православна црква најважнији друштвени фактор овде. Уосталом и све анкете показују да је она најпопуларнија од свих институција у држави. Људи имају поверење у Цркву која је најстарија институција, има континуитет од 1219. године. И као таква она је много битан друштвени чинилац што сви људи и политичари који трезвено мисле уважавају. Мене не изненађује што сви желе да чују њено мишљење. И то је добро и охрабрујуће - оцењује Алексић. - Није добро нападати Цркву, што ради ДПС, оптуживати је да клерикализује друштво што је нетачно и што је израз незнања, а то што желе да чују мишљење цркве и уколико је више таквих политичких, културних и уметничких и свих других субјеката, утолико боље. Што многи желе да чују мишљење Цркве, патријарха, митрополита, епископа, то је само добро и говори да они који то раде виде просту чињеницу да је Црква битан друштвени чинилац. А то су показале протекле литије и сви догађаји и развој ситуације у минулих годину и по дана.
Алексић истиче да је чак и у време прогона Миловог режима Црква у народу била најпопуларнија и најауторитативнија.
- Од свих земаља у окружењу у којима је присутна Српска православна црква нигде није популарна и у народу уважавана у толикој мери као у Црној Гори. Овде од 75 одсто декларисаних верника све је изашло на црногорске улице, градове и села да брани Цркву. Е, сад, политичари очигледно то уважавају и то је добра ствар. То не значи да се Црква бави политиком, али да Црква има мишљење од друштвеним процесима и токовима то је свакако неопходно - сматра Алексић.
Потписивање Темељног уговора са државом Црном Гором било би исправљање неправде према Српској православној цркви.
- То је требало да буде урађено у мају прошле године, када је премијер Здравко Кривокапић боравио у Београду. СПЦ се није мешала у политичка питања у Црној Гори, нити се Србија мешала у унутрашња питања Црне Горе. Дритан Абазовић се састао приватно са патријархом Порфиријем, али ја имам позив да се са њим састанем - изјавио је Владимир Јоковић, председник СНП, додајући да би у случају да њему буде поверена дужност да потпише Темељни уговор, то за њега представљало истинску част.
МИЛО ЧЕКА ПАД ВЛАДЕ
ПРЕДСЕДНИК Црне Горе и лидер ДПС Мило Ђукановић саопштио је да је сасвим извесно да ће актуелна Влада 4. фебруара постати прошлост.
- Успели смо да одбијемо напад великосрпског национализма и све време, и из опозиције, на адекватан начин водимо рачуна о државним интересима - навео је Ђукановић.
Препоручујемо
МИТРОПОЛИТ ЈОАНИКИЈЕ: СПЦ и Влада Црне Горе усаглашавају детаље Темељног уговора
11. 01. 2022. у 20:29
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)