У ЈАДРАНУ ЦЕДЕ "СУВУ БУШОТИНУ"? Представљени планови за истраживање нафте, министарство не одустаје од претраживања мора
ИЗ Министарства капиталних инвестиција и Управе за угљоводонике не одустају. Дан након што је јавност обавештена да је "сува бушотина" у Јадрану, из Министарства капиталних инвестиција и Управе за угљоводонике најављују преговоре са концесионарима "Енергијан", "Ени и Новатек", за удруживање потенцијала и "брзи" наставак истраживања нафте и гаса у црногорском подморју.
На радном састанку у Управи за угљоводонике, ком су присуствовали министар капиталних инвестиција Младен Бојанић, државни секретар за енергетику и рударство Марко Перуновић, генерална директорка Директората за рударство, геологију и угљоводонике Вера Кељановић, извршни директор Управе за угљоводонике Марко Аџићи Милош Богдановић из Одељења за сигурност операција са угљоводоницима, представљено је тренутно стање у Управи, као и планови за даљи развој, са посебним акцентом на краткорочне и дугорочне планове.
Међу краткорочним циљевима који се намећу као приоритетни су, како је истакао извршни директор Аџић, преговори са концесионарима "Ени и Новатек" за израду гасне бушотине, преговори са концесионарима "Енергијан", "Ени и Новатек", за удруживање потенцијала и "брзи" наставак истраживања нафте и гаса у црногорском подморју припрема Закона за сеизмичка истраживања, припрема multyclient тендера, као и формирање резерви нафтних деривата.
Као примарни дугорочни циљеви предочени су геотермалне концесије, концесиони уговори за истраживања угљоводоника на копну и мору, плутајуће ветро-електране.
Аџић је информисао министра Бојанића о предстојећој демобилизацији бушног постројења концесионара "Ени и Новатек", као и о томе да је концесионар у обавези да у року од пола године од момента окончања бушења концеденту достави потпуни извештај по основу којег ћемо имати прецизне информације о самом исходу бушења у црногорском подморју.
КАРАКТЕРИСТИКЕ ТЛА
- ВАЖНО је истаћи да су индикатори уперени на карактеристике тла, као што су порозност и пропустност, показали да се ради о сувој или dry hole бушотини, а да је за финалне резултате свакако потребно сачекати на извештај концесионара - закључују из Министарства капиталних инвестиција.
Препоручујемо
О ИСТРАЖИВАЊУ НАФТЕ У ЈАДРАНУ НА РЕФЕРЕНДУМУ? Најављено подношење предлога посланицима
19. 03. 2021. у 21:43
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)