НЕЗАБОРАВНО СЛОБОДАРСТВО РОДОЉУБА БОКЕ: Обележено 78 година расформирања логора на Мамули
ПОЛАГАЊЕМ венаца на острву Ластавица, познатијем како Мамула, данас је обележено 78 година од расформирања истоименог злогласног логора.
Сећање на заточенике из Боке, Источне Херцеговине и Јужне Далмације који су у време италијанске окупације овде тамновали иницирала је и ове године херцегновска Организација бораца НОР-а 1941-1945. године. Венце су положили чланови борачких организација из Боке, представници Општине Херцег Нови и компаније ОХМ Мамула, која овде гради хотел високе категорије. Присуствовао је и председник Општине Сопот Живорад Милосављевић и представници борачке организације те Општине, а у име Општине Херцег Нови, секретарка за културу и образовање Ана Замбелић Пиштало.
Председник СОБНОР-а Црне Горе 1941 -1945. Радојица Радојевић нагласио је да је све И данас окупило "слободарство" некадашњих логораша апозом изразио захвалност организаторима и Општини Херцег Нови, граду који је "увек кроз богату и часну историју био слободарски, никада није изостао ни из једне слободарске битке, градећи са поносом антифашистичке традиције", рекао је Радојевић.
Додао је да су Бока и Црна Гора и "овај поносни и дични народ вековима бранили сваку стопу своје земље, свако парче свога неба, сваки талас свога мора" а потом оценио да данас, на жалост, живимо у времену, када поједнци покушавају да то негирају, када фашизам узима маха и појављују се фалсификатори историје који би желели да умање значај те величанствене борбе.
Најмлађи преживели логораш Иво Марковић, из Будве, на Мамулу је стигао међу првима, са 110 жена и деце из свог села, са мајком, баком и са седморо браће. Према његовим речима у западном делу логора били су затворени пунолетни политички родољуби.
-Умирало се од глади, болести. Спавало на голом камену. Било је јако тешко. На прозорима су биле металне решетке, није било прозорских крила. Добијали смо једном дневно тањир неког јела и хлеб од пола килограма, подељен на четири особе. После 78 година желим да верујем да се сећање на логор Мамула и његове ужасе никада неће угасити да нам се не би поновили, казао је Марковић.
Мамула је у памћењу Бокеља али и становника околних подручја, Конавала, Дубровника, Херцеговине, Паштровића и Црне Горе, истакла је Оливера Доклестић, председница херцегновског Српског културно просветног друштва Просвета. Упамћена је као логор а мање као значајно дело војне архитектуре које заслужује пажњу изузетно вредног градитељског наслеђа. Доклестић је подсетила да тврђава носи име по аустроугарском генералу Лазару Мамули, да је изграђена 1853. године са задатком чувања улаза у Бококоторски залив, али је у оба светска рата била тамница.
БОНУС ВИДЕО:
МОНАСИ САЧУВАЛИ МИРОСЛАВЉЕВО ЈЕВАНЂЕЉЕ: Манастир Рача код Бајине Баште било је на удару многих
Препоручујемо
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)
"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."
22. 01. 2025. у 14:15
Коментари (0)