АБАЗОВИЋ ПРЕТИ КРИВОКАПИЋУ: Срушићу Владу ако се смене Секуловић и Брђанин!

В. К.

09. 09. 2021. у 20:59

ПОТПРЕДСЕДНИК Владе и лидер УРЕ Дритан Абазовић поручио је да ће срушити Владу ако се смене министар унутрашњих послова Сергеј Секуловић и директор полиције Зоран Брђанин.

АБАЗОВИЋ ПРЕТИ КРИВОКАПИЋУ: Срушићу Владу ако се смене Секуловић и Брђанин!

Дритан Абазовић / Архива Новости

- Није немогуће да нећемо имати новог министра МУП-а али није немогуће и да ћемо имати новог премијера. Ја ћу након тога оборити Владу, престаћу да дајем подршку Влади уколико сматрам да чине нешто што је неправедно - рекао је Абазовић и додао:

- Не разумем зашто се отворила нова криза власти и то вероватно није питање за мене. Ми смо из ситуације на Цетињу, врло кризној, изашли по мом суду са феноменалним резултатом Управе полициије, менаџемента… Без људских жртава, тешких повреда, уз бројне проблеме који прате тај догађај. Врло сам изненађен јер сам саопштио да сам задовољан како се све одвијало и честитао тим људима  који су руководили акцијама. Тачно је да смо имали различита мишљења, али да идемо у сечу глава и рушење сектора безбедности који је једини по мом суду дао резултате у претходних годину дана, по мени је изненађујуће - рекао је Абазовић.

Абазовић је казао да су процене АНБ-а и Управе полиције говориле да устоличење подразумева високи ризик, да постоје људи који имају ватрено оружје, као и да се дешавања са Цетиња могу прелити и на друге градове. Он је казао да су он и директор Управе полицје Зоран Брђанин причали са митрополитом Јоаникијем у суботу и објаснили му да постоји велики степен опасности и питали га да ли се устоличење може урадити на другом месту, мањи број људи.

- Митрополит је рекао да је учинио све што је до њега, да су већ кориговали скуп, да не разуме зашто не идемо и код друге стране и да жели да се устоличи у својој цркви. Стегнуо сам му руку и рекао да је у праву...

Кад је митроплит Јоаникије у суботу вече разговарао са премијером, Абазовић је рекао да их је премијер позвао и рекао да би било у реду да неколико њих који су потребни за вршење службе оду на Цетиње, али није речено на који начин.

- Ту је био и помоћник Брађанина, Милош Ракоњац. Остали смо нас тројица у једном тренутку. Цело време полицијом руководи директор.

Истакао је да су потом дошли политичари у Владу, мислећи на представнике ДФ-а и Мома Копривицу из Демократа, а потом и остали помоћници директора полиције.

Казао је да се против 68 особа воде радње због активног пружања отпора и дешавања на барикадама. Потпредседник Владе је истакао да су до 12 увече док митрополит није дошао код премијера, имали два сценарија. Први је подразумевао да 300, 400 људи међу којима и штичене личности буду у Цетињском манастиру и сценарио број два, да им полиција каже да нема услова за то.

- Ја сам заступао да се устоличење одржи, али не по сваку цену.

Истакао је да је било претњи да ће црква опет покренути литије у знак протеста уколико им се не омогући право на устоличење.

- Лако је са Фејсбука правити се генерал. Да смо имали мртвог патријарха, да смо бројали рањене, питали би ме је ли била исправна одлука оваква или онаква. Зато ја стајем иза одлуке министра МУП-а. Министар унутрашњих послова на основу процене АНБ-а и Управе полиције није желео људе да доводи у ризик и због тога не треба да сноси одговорност.
Абазовић је рекао да је првобитни захтев цркве био да ће током устоличења на Цетињу бити свенародни сабор, али је након више разговора и објашњавања укупне климе, МЦП прихватила корекцију.

- Дошли смо у ситуацију да 300, 400 људи у конвоју одведемо на Цетиње и омогућимо да се безбедно врате. Ствари су се закомпликовале јер је Цетиње забаракадирано 4. септембра.

Он је прозвао Демократе да су спречили да се формира Тужилачки савет и да сносе део одговорности, наводећи да су знали да ће устоличење, потенцијално критичан догађај, бити 5. септембра.

На питање шта је остало иза акције на Цетињу и како ће функционисати свештеници и грађани у тој општини, вицепремијер је рекао да би волео да и грађани Цетиња и Митрополија црногорско-приморска која је тамо вековима, пронађу заједнички језик.
Истакао је да ако не буде владавине права, људи ће и даље живети у сиромаштву и оптуживати другога.

- Иза мене је преко 376 тешких дана. Обећао сам да мафија неће владати Црном Гором и мафија више не влада. За православце и цркву сам урадио више него било који православац у Црној Гори! Ту сам да браним националне интересе Црне Горе и свих грађана. Нећу прихватити да било ко, па и премијер, ради нешто супротно националним интересима, а да ја седим и легитимишем то. Не занима ме хоће ли ме неко прогласити издајником - рекао је Абазовић.

Истакао је да се бори да Црна Гора што пре уђе у ЕУ, а ако неко има друге приоритете, нека нађе друге партнере.

- Ја се у борби за еманципаторске вредности осећам прилично усамљено, али никада нисам имао већи мотив него сада. Сигуран сам да ће се из свих недаћа уздићи Црна Гора и да ће нормална Црна Гора да победи било какве друге екстреме или пројекције које штете њеном достојанству - рекао је Абазовић.

Он је истакао да ни сада не избегава дијалог:

- Што се мене тиче, можемо да седнемо и видимо како обезбедити већу политичку стабилност државе како би могли да се концентришемо на позитивне ствари - рекао је Абазовић.

На питање да ли је и председник Србије Александар Вучић имао интересовања за дешавања на Цетињу , рекао је да би "свако да лови у мутном".

- Морамо сви да урадимо више за Црну Гору. То се односи и на оне што по сваку цену желе да се врате на власт, а нису заслужили, а сада траже издајнике због ствари које сами нису завршили за 30 година.

Истакао је да Владу одржава ДФ и да је њима попис пресудан, а да је њему приоритет Закон о пореклу имовине.

Потпредседник Владе је рекао да не зна детаље око уређаја за прислушкивање које је премијер помињао на конференцији за медије.

Одговарајући на питање каква је улога СДТ-а Миловоја Катнића који је рекао да је службено био на Цетињу, Абазовић је рекао да навија да се Тужилачки савет што пре успостави.
Говорећи о одлуци судског већа о пуштању Веселина Вељовића, истакао је да постоји проблем који не жели да износи, наводећи "да је направљен утицај на једног човека који је оштећени".

Истакао је да ће бити покренут дисциплински поступак против пилота који су одбили да возе хеликоптер и да су већ суспендовани.

Он је казао да је министарка одбране Оливера Ињац била за измештање устоличења, а директор АНБ Дејан Вукшић је био за акцију.

Вицепремијер је рекао да се према налогодавцима врше радње, наводећи да морају имати налог да би се могли обрачунати са криминалним групама, људима који имају огромни капитал.

Он је рекао да је добро што је Мило Ђукановић отишао на Цетиње да људи и међународна заједница коначно виде ко је он.

- Он је сад симбол екстремизма, примитивизма и напада на службена лица. Мислим да је то довољно да је препознат тако у другом руху. Има право на наставак политичке борбе, ми имамо права на врешење других радњи које су истражне. Није случај Цетиња најзначајнији случај за њега, то је најбенигнији. Мислим да се каје што је отишао тамо и што се то тако извело. Мислим да је важно правити разлику између скупа 22. августа где су људи дошли, окупили се, изнели захтеве и мирно се растали и отишли кућама. И догађаја где су учествовали Вељовић и Ђукановић 4. и 5. септембра где имате барикаде, запаљене гуме, употребу ватреног оружја. Ту су два лица сличних захтева, али два дешавања потпуно која немају везе један са другим - рекао је Абазовић.

На питање да ли Веселина Вељовића нико није хтео да хапси док премијер није то затражио, вицепремијер је одговорио да премијер има право да сугерише.

- Када је Вељовић ударио полицајца, питали смо да ли постоји видео запис. Када смо потврдили његов идентитет, Брђанин је издао налог да се хапси.

Истакао је да је било и демонстраната који су давали информације од значаја полицији.

Вицепремијер је рекао да је за разлику од 2015. године на протестима у Подгорици, на Цетињу није било хамера, ни гажења људи:

"Полиција то није радила".

На питање како се прави барикада са онолико гума и наоружавају људи, а да полиција не ђелује превентивно, он је нагласио да су све предузели да догађај на Цетињу прође на најбољи начин.

- Морамо да омогућимо да људи користе своје слободе. Није држава та која треба да одреди гђе ће се одржати неки вјерски обред, већ да то своје право остварите.

Он је казао да су му Брђанин и помоћници саопштили да уколико би била реч о акцији спашавања људског живота не би био проблем да се преузме ризик али да кад је у питању штићена личност, као патријарх, таква личност се мора држати што даље од опасности а не да се уводи у опасност.

Истакао је да су помоћници директора Управе полииције рекли да то полиција може извести.

- Ми смо разговарали и у једном тренутку се срели са премијером, који је питао да ли смо при ставу да се то не може извести. Брђанин је рекао "јесмо". Премијер је рекао да иде са патријархом и митрополитом, штитили га или не. Рекао сам да помоћници имају различито мишљење од директора".

Он је рекао да не зна зашто је "Влада саопштила" да је полиција интервенисла након што је бачен Молотовљев коктел.

Иницијална каписла да полиција одговори, а била је суздржана 30 сати, је како је рекао био тренутак када их је напао Веселин Вељовић.

На питање зар Милош Ракоњац и људи који су били "Милови батинаши" кад је пребијан Мијо Мартиновић, а сада их бране, Абазовић је рекао да су то људи који раде по команди.

- Полиција је слична као војна формација. Што очекујете? Промијенила се власт и треба 5.000 полициајаца да замијенимо новима.
 

БОНУС ВИДЕО: Комите на Цетињу провоцирају полицију - Бачен сузавац

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (3)

ТЕНИСКО ПРАВИЛО СЕ УВОДИ У ФУДБАЛ! Историјска одлука ФИФА