ТРОБОЈКА У ПЉЕВЉИМА: Лекић апелује да се на зграду Општине врати стара застава
НОВА српска демократија Пљевља поднела је захтев председнику општине Пљевља, Игору Голубовићу и председнику Скупштине општине Пљевља Драгиши Сокићу за истицање тробојке на зградама општине Пљевља и Скупштине општине Пљевља током државних празника (21. мај и 13. јул), али и за време одређених празника који заузимају посебно место у српском народу.
Тим поводом, председник ОО Нове српске демократије Пљевља, Милан Мијо Лекић, истакао је да је Нова српска демократија, као водећи политички представник српског народа у Црној Гори, током целог свог трајања на политичкој сцени, благовремено указивала на различите облике дискриминације са којима се суочавају Срби.
-Срби су дискриминисани и по питању испољавања националних симбола. Устав Црне Горе, Закон о избору, употреби и јавном истицању националних симбола, као и Закон о мањинским правима и слободама у потпуности препознају и афирмишу право на слободно истицање националних симбола за мањинске народе. Међутим, за разлику од њих, српски народ, упркос чињеници што представља конститутивни и државотворни фактор историјског трајања ове државе, налази се потпуно у подређеном положају, јер, његови национални симболи су у потпуности маргинализовани када је у питању званична државна политика; док, у случајевима Тузи, Улциња, али и неколицине црногорских општина, гдје се, без икаквих законских препрека истичу заставе већинског албанског становништва, видимо да су потиснути и у односу према мањинским народима- поручио је Лекић, апелујући да се тробојка истакне за Видовдан (28. јун), а потом и на Свету Петку (27. октобар) и Савиндан (27. јануар).
-Верујем да не би требало никоме, а поготово њима двојици, посебно појашњавати због чега су ова три празника узета за пример. Наша молба има и историјско утемељење, али и упориште у актуелној друштвено-политичкој пракси. Општепозната је чињеница да је тробојка имала статус народне заставе у Црној Гори, да су бројне свечаности – попут крунисања краља Николе I Петровића Његоша, обиљежаване управо у знаку тробојке, да је традиционална народна ношња у Црној Гори тробојна и тако даље. О заступљености тробојке у Црној Гори говорили су многи путописци и хроничари, док је њена употреба дефинисана и Уставом за Књажевину Црну Гору из 1905, гдје у члану 39 дословце стоји: "Народне су боје: црвена, плаветна и бијела". Њена употреба била је афирмисана и у Краљевини Југославији, социјалистичкој Југославији, Савезној Републици Југославији, па све до 2004. године, када су тадашње власти донеле одлуку у промени државне заставе- истакао је Лекић, подсећајући да је, према последњем попису становништва, у Пљевљима живи 57,07 одсто Срба, док српским језиком говори 67,52 одсто грађана Пљеваља.
-Симболи величанствених литија у организацији Српске православне цркве, као пример најмасовнијих скупова у историји наше општине, биле су управо тробојке, док су у Пљевљима никле на десетине и стотине графита и мурала са тробојкама. Верујем да ће ове чињенице, уз пример Берана, а од недавно и Будве - општина које су увеле праксу истицања тробојке, додатно охрабрити господу Голубовића и Сокића да поступе у складу са свеопштим очекивањима огромне већине Пљевљака, који свакодневно изражавају жељу да се тробојки врати статус какав она заслужује- закључио је Милан Мијо Лекић.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)