ИНТЕРВЈУ Горан Весић: Град преузима Топовске шупе:

С.Б. МИЛОШЕВИЋ / М. СТАНОЈКОВИЋ

05. 05. 2021. у 10:44

ГРАД Београд ће простор на Аутокоманди, на којем се налазе Топовске шупе, до краја године прогласити јавним и на њему изградити меморијални центар.

ИНТЕРВЈУ Горан Весић: Град преузима Топовске шупе:

Фото П. Митић

Тиме ће бити исправљена велика неправда нанета страдалим Србима и Јеврејима, кад је пре петнаестак година тај простор, непримерено, продат за изградњу тржног центра - најављује Горан Весић, заменик градоначелника Београда.

У интервјуу, за "Вечерње новости", наш саговорник подсећа да је у току израда Плана детаљне регулације тог дела града, што је прилика за преузимање Топовских шупа, како би се овде направио меморијални комплекс.

- Када крајем године ПДР буде завршен и усвојен, и када тај простор добије јавну намену,

Град ће заједно са Јеврејском заједницом расписати конкурс за његово уређење и израду меморијала. Овде нису страдали само Јевреји, већ и Срби, почетком Другог светског рата баш ту су држани таоци које је немачки окупатор убијао.

У разговору посвећеном и заштити животне средине, Весић истиче да ће највећи загађивачи двомилионског Београда, дивље депоније и бука, бити стављени под контролу!

- Отпад неће моћи да се одлаже ни на приватним, а не само на јавним површинама - каже заменик градоначелника.

- Одузимаћемо возила онима који то раде. Тражио сам да се у оквиру измена Закона о планирању и изградњи уведе да будући инвеститори пре добијања употребне дозволе приложе потврду где су одвозили грађевински отпад. А, закон о буци, који Град припрема са Министарством за заштиту животне средине, у јуну улази у скупштинску процедуру.

Весић је убеђен да ће Закон о буци снизити децибеле локалним кабадахијама, јер ће сваки милиционар моћи да одузме појачало или звучник који не да сну на очи.

ПОНОСАН НА ВИЗАНТИЈСКУ ЗАСТАВУ

У КАБИНЕТУ заменика градоначелника, пуном књига и уметнина, своје место имају и чак четири заставе. Осим Србије и Београда, Весић је посебно поносан на симболе Византије, односно Ромејског царства на златној подлози и на црвени барјак Немањића.

- Без Византије, наша вера, култура и историја биле би другачије - коментарише Весић, који каже да је златну заставу добио за рођендан од сарадника.

Како Град планира да очисти "дивља" сметлишта, будући да ће на новој депонији у Винчи моћи да се одлаже само сортирани отпад?

- "Градска чистоћа" прави рециклажна дворишта на свих 17 градских општина. У Младеновцу радимо једно међу првима и када то завршимо, "Чистоћа" прелази на посао сортирања свега што се не ради на главној депонији у Винчи.

Шут се истоварује на сваком кораку мимо најужег центра. Како то спречити?

- Осим захтева да инвеститори приложе потврду о локацији на којој су одлагали грађевински отпад, ситуацију побољшава и што ће на новој депонији у Винчи почети да ради постројење за прераду шута. Тај шут ће касније моћи да се користи за градњу локалних путева.

Зашто и "Градска чистоћа" прави постројења за прераду шута?

- У Београду се толико много гради да капацитет депоније у Винчи није довољан. Зато ћемо направити три мање депоније, па ће инвеститори моћи да бирају локацију на којој ће одлагати шут. Неком ће оне бити ближе од Винче. У Сурчину ћемо ускоро градити депонију кабастог отпада, који ће се тамо прерађивати.

НОВА МАШИНА ЧУВА СТАБЛА

СВАКО посечено стабло грађанима је трн у оку. Како предупредити проблем сече?

- Градско "Зеленило" ће у мају набавити скупу машину која вади цело дрво са кореном како би се спасло свако здраво стабло које мора да се посече због градње. Онда то дрво може да се премести неколико метара даље или на неко друго место.

Како ће Град сузбити таложење смећа за новчану надокнаду?

- За прекршиоце ћемо повећати казне на 100.000 динара, а уз то ћемо моћи и да одузмемо возила онима који истоварују отпад нелегално. У те промене крећемо током јесени како бахати суграђани не би могли да злоупотребљавају ни површине у приватном власништву, а не само јавном, како је сада. Постављаћемо камере, а приградске општине ће увести пољочуварске службе. Права је штета што су некад укинуте.

Фото П. Митић

Шта чини суштину Закона о буци?

- Омогућиће се локалним самоуправама да на лицу места санкционишу оне који праве буку, али и да одузму предмете који је стварају. Сви комунални милиционари имаће мераче јачине звука које ће моћи да употребе одмах, за чију куповину смо у Београду већ определили средства. До сада је еколошка инспекција морала да се најави и да ангажује овлашћену фирму која мери буку, а угоститељи, наравно, за то време смање музику и - буке нема.

Град је крцат ноћним клубовима. Да ли ће и у њих моћи да сврати комунална милиција?

- Угоститељи ће у будућности, да би могли да емитују музику после поноћи, морати да уграде акустичну изолацију. За то ће им бити остављен разуман рок од неколико година. У складу са нормама које ће прописати Архитектонски и Машински факултет. Изолацијом ћемо трајно решити проблеме које стварају испарења и мириси, који нису ништа мањи проблем од буке.

У ЈУНУ БГ ПОРТАЛ

УСКОРО почиње да ради нови сајт града?

- У јуну пуштамо у рад нови градски сајт, рађен по узору на париски, који ће бити сличан визуелном дизајну новинарских портала. Имаћемо видео-продукцију, анализе, анимације и вести о развоју града. Београђани ће моћи да се пријаве, поставе питања, оставе податке и добију одговоре на свој мејл, СМС. Грађани ће моћи да добију информацију о томе колико ће, на пример, радови у њиховом крају трајати. Или ће им стизати информације о промени трасе линија аутобуса које пролазе кроз њихов део града. Имаћемо и гласање за пројекте.

Фото Промо

Уз ноћне клубове, проблем су и сплавови. Кад ће бити успостављени критеријуми за постављање објеката на води?

- Очекујем да и тај закон уђе у мају у скупштинску процедуру. Када буде усвојен, ми смо у обавези да донесемо план постављања објеката. Град је добио надлежност да уређује прописе и наплаћује накнаду за постављање ових објеката, за које од 2011. године није наплатио ни динара. Водићемо рачуна да сви сплавови добију легалне прикључке за воду и струју, да не смеју фекалије да избацују у реку, као и да буду у обавези да чисте приобаље. Да би добили место, нови сплавови ће морати да имају сагласност Завода за урбанизам.

Да ли је позната висина таксе?

- Још не знамо, али ће то бити разумна цена коју ће моћи да плате и биће договорена са удружењима угоститеља. Сплавови јесу посебност престонице, али морају да буду уређени, као и све друго.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

ГОТОВО ЈЕ! Новак Ђоковић открио да ли ће играти на Завршном мастерсу у Торину