ДИМ НАС ТРУЈЕ И ПРЕКО КОЖЕ: У Београду више "дивљих" топионица из којих се емитују тешки отрови!
ТОКСИНИ који се испуштају у ваздух паљењем гума и пластике у нелегалним топионицама угрожавају живот грађана у околним насељима.
Од испарења, која из њих куљају, добијају се најтеже болести, као што је канцер плућа. У Србији, посебно у Београду, црни, густи дим, као из футуристичких филмова, виђа се у многобројним деловима града, али као да сви окрећу главу од једног од највећих проблема са којима се наша земља и град сусрећу.
Секундарне сировине не пале само житељи нехигијенских насеља. У нашој земљи је постао тренд да многи инвеститори, па и они из иностранства, уместо природног гаса спаљују, гуме, пластику и уља из аутомеханичарских радњи.
Овако за "Новости" говори др Драгана Ђорђевић, научни саветник у Институту за хемију Универзитета у Београду и истиче да је топионица на Чукарици, где је недавно од струјног удара тешко повређено седморо малишана, само једна у низу сличних у престоници. Њих има, како она каже, на сваком ћошку, па и у ценрталним општинама. Ничу као печурке после кише и праве велику штету свима који ту живе. Ветар такође утиче да се нездраве честице разносе, па су у непосредној опасности готово сви грађани престонице.
- Када се гума, као дериват нафте, запали бензином, долази до испуштања многобројних токсичних једињења - истиче наша саговорница.
- Осим гарежи, тада се ослобађају отрови диоксин и фуран, који изазивају канцер плућа, астму или аутоимуне болести. У новембру смо са групом Еко-стража били на разговору у Влади Србије, где су нам рекли да полицијске патроле често обилазе насеља и места где се налазе илегалне топионице. Ипак, људи који то раде, тада потурају малолетну децу, пошто казне за њихове преступе још не постоје. Тако да су им, како они истичу, у тим случајевима руке везане.
Топионица на обронцима Чукаричке падине потврђује те тезе, пошто се житељи овог дела града више од две деценије боре за њено уклањање, али узалуд. Недавна несрећа која се догодила на углу Галипољске и улице Милорада Јовановића, када је на депонији струја под високим напоном опржила седморо деце, од којих је једно умрло, поново је покренула стари проблем, али изгледа недовољно да би се предузели конкретни кораци ка његовом решавању.
- Агенција за заштиту животне средине и Градски завод за јавно здравље ретко кад праве процену загађености ваздуха на овај начин, већином се мере честице и сумпор-диоксид - истиче Ђорђевићева.
ЗАСТОЈ СРЦА ОД ТОКСИНА
ПОСЕБНО је забрињавајуће излагање емисији штетних гасова штетних материја најугроженијих категорија становништва, у првом реду деце. То се нарочито односи на физичку активност, па тако малишани у местима где се налазе нелегалне топионице не могу искористити све благодети које пружају игралишта и зелене површине.
- Многи застоји срца који се заврше смртним случајем везани су за удисање токсина - каже др Драгана Ђорђевић.
Наша саговорница напомиње да сакупљачи секундарних сировина често пале и разне врсте беле технике, како би из њих извукли бакар и алуминијум који касније препродају. Уз гуме, изолација од бакарних жица, сматра се највећим загађивачима животне средине који погубно утиче на здравље људи.
- У нашој земљи је постао тренд да многи инвеститори, па и они из иностранства, уместо природног гаса спаљују гуме, пластику и уља из аутомеханичарских радњи - говори др Драгана Ђорђевић са Института за хемију.
НИ ПРОТЕСТИ НЕ ПОМАЖУ
СВИ покушаји да се илегална топионица на Чукарици уклони, нису били довољно одлучни, па нису успели упркос протестима које смо организовали - истичу житељи овог краја.
Овде постоји уређено дечје игралиште, али наши саговорници истичу да им то ништа не значи, јер децу због загађења ваздуха ту не доводе.
- Куцали смо свим надлежним институцијама на врата, али до данас нисмо добили одговоре. Полиција је неколико пута долазила и заустављала паљење гума, али се оно после неколико дана настављало. Већином се пали у вечерњим сатима, како би било мање приметно. Ни бетонска баријера која је постављена на улаз у депонију није истерала камионе са ње - истичу житељи Чукаричке падине.
- Чак су и страни улагачи почели са том праксом: код Аде Хује једна немачка компанија укинула је природни гас и почела да пали све наведено. Тако материје које се емитују не улазе само у плућа преко крвотока, већ и преко коже, ту никакве заштитне маске не помажу. Овом проблему је потребно што пре адекватно приступити, али као да сви окрећу главу од њега.
Подсетимо, у нехигијенском несељу на Чукарици прошлог петка догодила се несрећа у којој је од струјног удара повређено седморо малишана старости од три до петнаест година. Они су се играли на дивљој депонији, испод далековода, а у близини које се налази нелегална топионица и то најмање 20 година.
Препоручујемо
ГРАДОВИ ОДГОВОРНИ ЗА 75 ОДСТО ЗАГАЂЕЊЕ: Фосилна горива забранила лани 43 града у свету
18. 03. 2021. у 20:53
СУМПОР ГУШИ БИЈЕЉИНЦЕ: Град у Семберији међу најзагађенијима у Европи
24. 02. 2021. у 16:10
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (5)