АПОТЕКЕ ДА ОСТАНУ ПОД ОКРИЉЕМ ГРАДА: Савез самосталних синдиката је против приватизације фармацутске установе
САВЕЗ самосталних синдиката Београда се противи приватизацији Апотека "Београд", чији је оснивач Град.
Представници ове синдикалне организације су, на недавно одржаној седници Социјално-економског савета Београда, покренули иницијативу да ова установа остане у јавном власништву.
Како наводе у синдикату апотекарска установа мора остати део јавног здравственог система и гарант адекватног снабдевања грађана лековима. Најава могуће приватизације Апотеке "Београд" се појавила у медијима почетком године, када је заменик градоначелника најавио ту могућност. Синдикалци сматрају да је, вероватно, епидемија вируса корона успорила намеру градских челника, али да би до тога могло доћи након што се заврше процеси приватизације "Београђанке" и Сава центра.
- Видели смо у претходном периоду да јачањем приватног сектора у здравству здравље постаје роба - каже Драган Тодоровић, председник Савеза самосталних синдиката Бограда. - Апотеке као део државног система корективни су фактор на тржишту лекова, које раде са малом маржом и у интересу грађана. Без јавних апотека то постаје класично тржиште, са само једним параметром - профит. Ко има новца, купиће лек, ко нема, гледаће у излог!
Према мишљењу Тодоровића потенцијална приватизација Апотекае "Београд" не значи нужно и проблем у снабдевању грађана лековима. Међутим, он подсећа да је, поред снабдевености најширим спектром лекова, како на рецепт, тако и у слободној продаји, Апотека "Београд" позната и по најразвијенијем систему магистралне израде лекова, односно посебне израде лекова за појединачне пацијенте.
- Постојећи начин израде нећете наћи ни у једној приватној апотеци - каже Тодоровић. - Тржиште лековима је стабилно у смислу снабдевености. Међутим, сигурни смо да ће приватизацијом апотека доћи и до поскупљења лекова. На почетку пандемије смо заштитне маске плаћали 200 динара, онда их је држава ограничила на 120, а данас их има по цени 15 до 20 динара.
Да ли је дошло до промене става оснивача по питању приватизације Апотеке "Београд", нисмо сазнали, јер до закључења броја нисмо добили одговоре из градске управе.
ТРАДИЦИЈА
У склопу Апотеке "Београд" налазе се 124 апотеке у свим београдским општинама, са више од 1.000 запослених. Темељи ове фармацеутске установе су постављени још средином 19. века, а оснивачка права, па тако и располагање имовином, 2007. године су са Републике пребачена на Град Београд. Осим продајних објеката, Апотеке "Београд" имају и две галенске лабораторије и Лабораторију за испитивање и контролу.
Препоручујемо
КО ЈЕ ПРОФИТИРАО ОД КОРОНЕ: Они су за шест месеци пандемије остварили зараду
13. 09. 2020. у 09:00
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (4)