ЗА ПОЛОВНИ УЏБЕНИК И 1.000 ДИНАРА: Куповина школских књига ноћна мора
КУПОВИНА уџбеника за школу је, сваког септембра, велики издатак за већину родитеља. У жељи да уштеде покоји динар, рачунајући да су старе књиге јефтиније, а и како би избегли чекање у редовима испред књижара, маме и тате прибегавају куповини половних уџбеника.
Међутим, читаоци који су се јавили нашој редакцији, упозоравају да старе књиге нису увек јефтиније, већ им је цена као у књижарама или су скупље.
Разлика у цени између књига из којих су ђаци већ учили и оних које су на полицима књижара је до 300 динара, у шта смо се уверили на највећој "берзи" уџбеника у Косовској улици. Има и оних које су знатано скупље, поготово ако је реч о насловима којих тренутно нема "на лагеру". Зато би, пре куповине, родитељи обавезно требало да провере колико књига кошта у књижари, па и да сачекају у реду, боље него да плате исто или мало јефтиније нешто што је већ коришећено.
- За збирку задатака из хемије за прву годину гимназије су ми тражили 1.000 динара, иако у књижари кошта 440 динара. Међутим, тренутно је нема у продаји пошто је тираж распродат - прича Снежана Илић, мајка двоје школараца.
КОМПЛЕТИ У ПРЕТПЛАТИ
ЗА основце уџбеници могу да се набаве преко школа путем претплате. Плаћање је у четири рате, а прва је морала да се уплати до половине маја. Цене комплета књига за ниже разреде су од 4.000 до 7.000 динара, а за старије од 10.000 до 17.000 динара, у зависности од издавача.
Најскупљи је уџбеник из математике за трећи разред, који кошта око 1.500 динара. Просечна цена књиге је око 800 динара. Иако сви издавачи штампају књиге по истим наставним плановима и програмима, разлика у цени може бити и до 200 динара по уџбенику. Као разлог за скупљи комплет наводе - другачији дизајн, више илустрација, задатке за понављање градива...
- Уместо новог издања збирке из математике, продали су ми књигу из 2003. године, коју сам одмах вратила. Већина родитеља мисли да ће проћи јефтиније купујући половне уџбенике, што је некада било и нормално, међутим, сада је уштеда минимална или је нема. Онда је боље купити нове књиге.
Већина родитеља се при куповини уџбеника води логиком да стара књига вероватно кошта 200 до 300 динара. Међутим, "на улици", разлике у цени готово да и нема између оног што је коришћено и књиге која још "мирише" на штампарију. А за оне који хоће да продају књиге, откупне цене су више него смешне.
- Пошто је била гужва у књижари, отишла сам код препродаваца у Косовску, да купим уџбеник из солфеђа за музичку школу, који нов кошта 660 динара - прича нам Ивана Бојанић. - Први продавац ми је рекао да је цена 500 динара, што је мени било пуно. Отишла сам прекопута код других, који ми је тражио чак 700 динара. То је стварно безобразлук! Старе књиге откупљују по 100, 200 динара, а онда их продају дупло скупље.
Иако се појављују нова издања уџбеника, наставне јединице остају исте, а најчешће се мења само њихов редни број у садражају. Ако купе стари уџбеник, догађа се да деца ураде погрешне задатке за домаћи, пошто је у последњем издању градиво другачије распоређено у књизи.
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (1)