ПОСЛЕ НЕКОЛИКО ДЕЦЕНИЈА ЧЕКАЊА: Вода у Ритопеку од идуће године
СТАНОВНИЦИ грочанског насеља Ритопек од идуће године коначно би после више деценија чекања могли да буду прикључени на градски водовод.
У току је израда техничке документације за изградњу хидротехничких објеката, док се покретање јавне набавке планира за почетак 2021. године. Завршетак радова и почетак снабдевања градском водом делова Новог Ритопека и Старог Ритопека очекује се у новембру следеће године.
Из Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда истичу да су одређени приоритети за реализацију изградње објеката и мреже водоснабдевања у овом грочанском насељу.
- У току је пројектовање резервоара, потисног цевовода до прекидне коморе, као и прекидне коморе и цевовода до постојеће мреже у Старом Ритопеку - објашњавају за "Новости" у Дирекцији. - Планирано је да у наредној години буде изграђено 2,3 километара примарног цевовода и око пет километара секундарне мреже.
До тада, за око 2.500 житеља овог насеља, вода из цистерни једини је начин снабдевања пијаћом водом. Насељем константно круже цистерне градског водовода, које истачу воду у бунаре, одакле се даље пумпама снабдевају домаћинства.
Они који немају пумпе, а ни бунар, стрпљиво са балонима свакодневно чекају у реду испред цистерне која је паркирана код зграде Месне заједнице. И тако од 2014. године, када су се цистерне први пут паркирале у Ритопеку.
ПРОТЕСТ
У ФЕБРУАРУ прошле године Ритопечани су блокирали на три сата део Смедеревског пута. Тада су навели да су била направљена три пројекта за водоснабдевање Болеча, Лештана, Ритопека и Винче, као и да је 2004. године око 200 кућа платило по 640 евра за прикључак који никада нису добили.
Алтернативних начина снабдевања водом нема, јер се насеље Ритопек налази на неколико километара од депоније "Винча", због чега су све подземне воде загађене. Недостатак воде погађа и свакодневни живот и бављење пољопривредом, која је једна од примарних грана у овом селу. Део техничке воде довитљиви Ритопечани обезбеђују тако што су олуке усмерили ка бунарима који се пуне кишницом. Ипак, највећи проблем су вода за пиће и одржавање хигијене.
Пројекат по свим стандардима струке био је направљен и усвојен још 2012. године, али се у међувремену од њега одустало. Међутим, надлежни у ГО Гроцка истичу да се одлагање решавања овог проблема десило због промене појединих закона, те да је морао да се уради потпуно нови пројекат, за чију реализацију, надају се Ритопечани, неће бити изговора.
Препоручујемо
СПЕКТАКУЛАРНО: Стипендиста "Водовода" успева да кашиком багера упали упаљач (ВИДЕО)
16. 08. 2020. у 21:37
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (3)