РЕПОРТЕРИ "НОВОСТИ" ПЛОВИЛИ РЕКОМ ОД АДЕ ЦИГАНЛИЈЕ ДО ОСТРУЖНИЦЕ: На Сави се најлепше слуша тишина
ИДЕАЛНА дестинација за одмор од свакодневних проблема и предах од стварности за Београђане су пространства реке Саве.
Бег од градске вреве, нарочито у летњим месецима, проналазе у миру и тишини коју вода најбоље пружа. Од обала Аде Циганлије па све до остружничких мостова нижу се сплавови свих боја и облика на којима заљубљеници у водене лепоте редовно проводе слободно време ушушкани између Саве и шуме.
СЕЋАЊЕ НА ГАГУ НИКОЛИЋА
ЛЕГЕНДА српске и југословенске кинематографије, ненадмашни Драган Гага Николић био је велики заљубљеник у реку. Имао је глисер којим је редовно пловио по Сави, а према речима Гагиних пријатеља, умео је и да скија на води, а да не покваси ногавице на панталонама. Био је стални гост ресторана "Наутичар" на Ади Циганлији, који му је указао част и поред стола за којим је увек седео обележио "Гагино ћоше" уз фотографије славног глумца, међу којима је и она на глисеру.
Раније је Сава била резервисана за старију популацију, међутим, у последње време све је више младих који се одлучују да престонички асфалт замене за чист ваздух, пловидбу чамцима и пливање у реци чиме одлучно демантују своју "технолошку" генерацију. На савским сплавовима се сунча, пеца, прави роштиљ, кува рибља чорба, скаче у воду... А најбоље се слуша тишина. Управо је мир и изостанак буке разлог зашто све више Београђана утеху од стреса и мелем за душу проналази баш поред њених обала.
Уз скуте Аде Циганлије смештени су многобројни чамци и глисери на којима Београђани воле да крстаре престоничким рекама. Сава се викендом посебно "забели" од бродића који преплаве њене површине. Главне чамџије су и даље они старији, док се млађи праве важни кад звезда упече. Међутим, како тврде искуснији "капетани", по реци се најбоље плови лаганим темпом и у јутарњим часовима уз звуке птица. Такође, истичу да се даме најбоље освајају на путовању по београдским водама.
Само једна пловидба Савом довољна је да и најтврђи скептици промене мишљење и увере се у њене чари.
- Природа, свеж ваздух и лагано лелујање таласа су незаменљиви због чега су и обале Саве препуне кућица на сплавовима. Истoветних пловила скоро и да нема - потврђује очигледно наша саговорница Бранкица Спасић.
У БУДУЋНОСТИ - ЗАКУП ВОДНОГ ЗЕМЉИШТА
УПРКОС лепоти која потиче и од "разбарушености" обале, овде би се имало шта уредити. Зато је крајем прошле године градоначелник Београда Зоран Радојичић формирао радну групу која ће направити предлоге на којим деловима обале се могу поставити плутајући објекти. Такође, планирано је да се дефинишу зоне на којима је могуће поставити плутајуће објекте као и одредити тачна места за усидрење малих пловила.
Нове одлуке требало би и да утврде јасне обавезе власника сплавова и Града. Власници сплавова ће морати да одржавају и чисте део приобаља који "заузимају". Како је раније било речи, сплавови чији власници не буду измиривали обавезе према Граду, односно плаћали накнаду, биће уклоњени. Уговорима ће бити предвиђена накнада за њихово уклањање и то о трошку власника који нису измиривали обавезе.
Тим поводом је и крајем новембра 2019. године, Народној скупштини Републике Србије достављен и предлог Закона о изменама и допунама Закона о водама, који је у процедури усвајања. Новим изменама биће одређен и поступак давања водног земљишта у закуп нa тeритoриjи Бeoгрaдa, као и тачно дефинисан план места за постављање сплавова. Дужина речних обала Београда је око 200 километара. На територији града постоји 19 водотока првог реда (надлежност ЈВП "Србијаводе") и око 200 водотока другог реда (бујичних водотока - надлежност локалне самоуправе).Ј. Д.
Дуж реке се смењују најразличитији сплавови свих облика и боја. Поједини се екстеријером уклапају у околину, док има и оних на којима су власници и те како радили и улагали, па чамџије и фотографе маме својим изгледом.
На само десетак минута од центра града, смештено између "београдског мора" и Новог Београда налази се острво Ада Међица, још једно благо реке Саве за коју и даље многи Београђани не знају да постоји. Међица је уређена зелена оаза дужине километар до које се стиже једино чамцем. Овај ушукани рај познат је по великом броју сојеница и сплавова. Има уређену стазу која га окружује и идеална је за шетњу по нетакнутој природи. Горњи "шпиц" Међице је резервисан за купалиште јер је вода на овом делу прозирно чиста, па Београђани лети редовно окупирају и овај део града да би се расхладили.
Препоручујемо
МЕРЕЊА ГРАДСКОГ ЗАВОДА ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ: Оцена квалитета ваздуха - одличан!
18. 08. 2020. у 12:20
НОВА АПЛИКАЦИЈА "ПАРКИНГ СЕРВИСА" ЗА ПЛАЋАЊЕ: Возаче наводи до слободног места
18. 08. 2020. у 08:33
ДРВЕНА КОНСТРУКЦИЈА У ТОПЧИДЕРУ НИЈЕ ОБНОВЉЕНА: Сви се одричу трулог моста
18. 08. 2020. у 12:14
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (2)