ПРЕПОЛОВЉЕН БРОЈ ВЕНЧАЊА: За шест месеци у Београду свега 2.031 брак,а ево на којој општини је највише парова рекло “да”

Ј. ДИНЧИЋ

16. 08. 2020. у 17:30

ОД почетка године, тачније од јануара до јуна, у матичним службама престоничких општина закључен је 2.031 брак и потписана 782 папира за развод.

ПРЕПОЛОВЉЕН БРОЈ ВЕНЧАЊА: За шест месеци у Београду свега 2.031 брак,а ево на којој општини је највише парова рекло “да”

Фото: Приватна архива

Због ванредног стања у току априла у брачне воде је упловило само 26 парова и потписана су два развода. Такође, ако се бројке пореде са првом половином прошле године, готово да су преполовљене.

На будући заједнички живот, у првих шест месеци, углавном су се одлучивали парови просечне старости око 30 година. Док је просечна старост жена приликом развода 44,7 година код мушкараца је 41,6 година.

- Према прикупљеним подацима, у мају и јуну уочљиво је више закључених бракова, али и више развода у односу на месец април који је цео протекао у ванредном стању - објашњавају надлежни из Секретаријата за управу. - Свакако је број склопљених бракова знатно мањи него за исти период прошле године.

Највише склопљених бракова је било међу Вождовчанима, затим следе становници Палилуле и Звездаре. Најмање склопљених али и разведених бракова је на територијама рубних општина, односно у Сопоту, Лазаревцу и Барајеву.

Надлежни додају да статистика показује да се последњих година бракови најчешће разводе после пет година заједничког живота. Али и да се бележи све више развода међу популацијом старијом од 65 година.

СТАТИСТИКА

ПРЕМА статистичким подацима, током прошле, 2019. године склопљено је 8.787 бракова у престоници. Тачку на заједнички живот лане је ставило чак 2.739 супружника. Објављене бројке су изведене на основу месечних података које редовно презентује Секретаријат за управу са склопљеним, али и разведеним браковима на територији престонице.

Мигрирајући и запошљавајући се, жене су полако постајале економски независније, самосталније, слободније, нису више ограничене само на кућу и децу - објашњавају стручњаци. - Окидач за развод после заједнички проведених деценија најчешће је такозвани синдром празног гнезда, односно деца која се осамостаљују и започињу свој живот без родитеља.

Такође, млади се све теже одлучују да папиром озваниче заједничкиа живот, па статистика бележи и да од 2014. године, када су у брачне воде упловила 9.053 пара, број склопљених заједница континуирано опада из године у годину.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности