НА АМБРОЗИЈУ СА 100 МИЛИОНА ДИНАРА: Одборници о дугорочном сузбијању корова

С. ВИДАЧКОВИЋ

28. 07. 2020. у 12:06

АМБРОЗИЈА ће, као и претходних година, почетком августа гушити Београђане са неуређених и запуштених површина широм града.

НА АМБРОЗИЈУ СА 100 МИЛИОНА ДИНАРА: Одборници о дугорочном сузбијању корова

Беоинфо

Иако надлежни сваке године издвајају све више средстава и мапирају градске зоне у којима буја ова алергена биљка, проблему се сваке сезоне приступа из почетка.

На предстојећој седници Скупштине града, пред одборницима ће се наћи дугорочни акциони план за сузбијање ове коровске биљке на територији Београда у периоду од 2021. до 2029. године, који је Секретаријат за здравство израдио у сарадњи са Биолошким факултетом. Овај план предвиђа упостављање Интегралног система мониторинга, што представља знатно повећање површине за уништавање амброзије - на 30 одсто од укупног претпостављеног обима територије престонице током прве две године, затим на 60 одсто до краја 2025, као и достизање потпуног обима до краја 2029. године.
- Из године у годину, алергијска обољења изазвана поленом амброзије постају све већи здравствени и социјални проблем - наводи се у плану. - Полен амброзије присутан је у ваздуху сваке године у истом временском периоду и траје између шест и осам недеља, од средине јула до краја септембра. Према досадашњим истраживањима, број локација у којима је ова биљка присутна у великом степену највећи је у Земуну, на Новом Београду, Чукарици и Палилули. Најмањи је на Старом граду, Савском венцу и Врачару. Подаци показују да потенцијално присуство амброзије обухвата 8.660 хектара на површини Београда.
Сузбијање амброзије током ове године планира се на укупној површини од 1.800 хектара, што представља 15 пута већу површину у односну на претходно лето, када се ова биљка третирала на свега 120 хектара. Од тога, примена механичких метода, односно кошења, била би на 800, а третирање хемијским средствима на 1.000 хектара. Уколико овај акт буде усвојен, из Градског буџета биће издвојено 100 милиона динара за уништавање амброзије у току ове године.
- Овогодишњим акционим планом за амброзију предвиђено је и покретање медијске кампање у циљу промоције и масовног укључења грађана. Такође, биће успостављени веб-сајт и апликација за мобилне телефоне који ће, поред основих информација, садржати и опцију пријављивања присуства амброзије на територији града директним фотографисањем на терену.
ЛИВАДЕ, ФАБРИКЕ, ЊИВЕ...


ГОДИНАМА необрађивана земљишта, простори око напуштених кућа и фабрика које су престале да раде и "ничијих" ливада најпогодије су тло за бујање амброзије. Током 2019, број тачака на којима је рађен мониторинг био је најмањи, али је покривена највећа површина досад - 320 хектара. Највише на Палилули, Чукарици и Новом Београду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

АЛТА БАНКА ПРОСЛАВИЛА СЛАВУ СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА: Традиција у циљу очивања вредности