ПРОМЕНА НАЗИВА УЛИЦА: Грађанима Палмотић дражи од Кашанина?
УЛИЦУ Милана Кашанина на Старом граду, између Џорџа Вашингтона и Булевара деспота Стефана, Београђани и даље зову по старом и добро познатом имену - Палмотићева.
Пре две године ова саобраћајница званично је променила назив одлуком Скупштине града Београда, а до тада је била део Палмотићеве улице. На "ћошковима" улице уредно су постављене табле с новим насловом, али на појединим зградама и даље стоји Палмотићева, што ствара забуну код суграђана.
У делу Улице Милана Кашанина на броју 37 налази се Институт за ментално здравље, који на улазу није променио име улице, па на овој установи и даље стоји Палмотићева 37. Такође, прекопута Института на стамбеној згради испод плаве ознаке броја 28 пише Палмотићева. Није редак случај да се овакве ствари дешавају у главном граду, а ове "ситне поправке" које још увек нису обављене умеју да задају праве муке суграђанима. Надлежни нису ажурни по овом питању, па су и наша питања упућена градском секретаријату када ће доћи до измене остала без одговора.
САЧУВАО МИРОСЛАВЉЕВО ЈЕВАНЂЕЉЕ
ЗАХВАЉУЈУЋИ Милану Кашанину сачувано је Мирослављево јеванђеље, које је он склонио на сигурно за време немачке окупације. Такође, српски интелектуалац је оснивач Музеја кнеза Павла (из којег је настао Народни музеј), Музеја савремених уметности и Музеја фресака.
Дугогодишње и устаљене називе улица у престоници Београђани тешко заборављају, а нове слабо памте и слабо наводе у свакодневном говору. Булевар деспота Стефана и даље зову "29." (некадашња Улица 29. новембра), затим Булевар краља Александра Булевар револуције, Светогорску - Улица Лоле Рибара. А сада је тако и са Улицом Милана Кашанина, коју, изгледа, осим станара који живе у овом делу, нико не зна по овом називу, већ је она и даље за већину - Палмотићева. А ово су само неки од примера из центра града. На периферији је исти случај, па је и локално становништво оданије старијим називима.
Део Палмотићеве је преименован у Милана Кашанина 2017. године. Ова позиција није одабрана случајно. Реч је о делу престонице, наспрам некад култне кафане "Видин-капија", у којој се окупљао крем београдске интелигенције, на чијем је челу био управо Милан Кашанин.
Милан Кашанин био је велики српски интелектуалац, оснивач водећих српских музеја и историчар уметности. Рођен је 1895. у Белом Манастиру, а историју уметности је завршио на париској Сорбони 1923. године.
Јуније Xоно Палмотић, који је живео у 17. веку, пореклом је из аристократске дубровачке породице, чији су чланови вековима били истакнуте дипломате, песници и драмски писци. Тако је и Јуније, по коме је ова београдска улица почетком двадесетог века добила име, обављао различите дужности у родном Дубровнику. Био је кнез на Мљету, Конавлима и Ластову, познати драматург...
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (6)