БЕОГРАДСКЕ ПРИЧЕ: Други поглед на центар града, Трамваји крстарили од Славије до Народног позоришта
СТАРИ снимци централног дела града увек у посматрачу рађају романтичне асоцијације. Фотографије, скоро по правилу, наговештавају да су ондашњи Београђани имали некако мирнији живот.
Заиста, живели су у знатно мањем граду, а урбани ритмови се још нису били убрзали до усијања.
Београд пре Другог светског рата досеже број од 400.000 становника. Ако гледамо кроз светло данашњих параметара, предратни Београд био је четири пута мањи него данашњи.
Теразијама су саобраћали неизоставни трамваји, који су довде досезали из правца Славије, а последњу станицу и окретиште - испред Народног позоришта.
Престолонаследников трг
Мада је назив "Теразије" уобичајен код Београђана, овај централни градски трг дуго је носио име "Престолонаследников трг". Тако су се Теразије звале између два светска рата.
Палата Албанија "испрсила" се на почетку Кнез Михаилове улице тек 1937. године, али су градски амбијент и даље чиниле безбројне уџерице, међу којима је било много оних које су "памтиле" још турска времена у граду.
Са Теразија пут је водио према данашњем Булевару краља Александра преко простора који данас чини Трг Николе Пашића. Овај градски простор овакву физиономију добио је после Другог светског рата. Тада је носио име по творцима научног социјализма Карлу Марксу и Фридриху Енгелсу.
Пре рата на простору овог трга налазиле су се куће и зграде, а најпознатије је било здање у којем се налазио суд. Бомбардовања током рата, а и послератне урбанистичке визије отвориле су простор на којем се сада налази Дом синдиката, као и велики плато испред њега.
Препоручујемо
ОВО СУ ОБАВЕЗЕ БУДУЋЕГ КУПЦА: Београд понудио део Београђанке за 20 милиона евра
15. 07. 2020. у 10:15
Хиљаду волова на дар: Како је Милош Велики одобровољио султана да врати Србији 907 села
18. 06. 2020. у 16:37
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (1)