Воћари и повртари потребни Београду: Субвенција за аграр скоро 200 милиона

Г. НОВАКОВИЋ

16. 06. 2020. у 08:43

ГРАД Београд подигао је пољопривреду на високо место.

Воћари и повртари потребни Београду: Субвенција за аграр скоро 200 милиона

Фото: Новости архива

Доказ за то је и рекордна висина субвенција, које ове године додељује Секретаријат за привреду за све пољопривредне произвођаче којима је потребна набавка механизације, трактора или других средстава у области пчеларства, сточарства, воћарства или повртарства. Конкурс је током ванредног стања био обустављен, али поново је актуелан и тако ће бити све до краја овог месеца.

Иако је првобитно било опредељено рекордних 240 милиона динара за ову намену, ситуација са вирусом корона умешала је прсте, те су средства умањена. Тако ће пољопривредницима укупно бити на располагању 193.510 милиона динара.

Како за "Новости" прича секретар за привреду Милинко Величковић, после Војводине, Београд је највећи потенцијал за пољопривреду. Од 277.000 хектара пољопривредног земљишта, обрадиво је 177.000, а чак 30.000 има регистрованих пољопривредних газдинстава на територији главног града. Циљ субвенција је да се производња додатно подстакне. Заинтересовани имају рок до краја јуна да поднесу пријаву за финансијску помоћ.

- Ове године процедура после конкурса је много једноставнија - каже Величковић. - Пољопривредници ће у току једног дана моћи да прикупе сву документацију. Први пут од потписивања уговора до уплате средстава проћи ће од седам до десет дана, тако да ће пољопривредници одмах моћи да набаве оно што им је потребно за развијање посла. Град учествује у износу од 80 одсто, у шта је урачунат и ПДВ.

У области пољопривредне механизације, опредељено је 113.510 милиона динара. Овај јавни позив обухвата набавку прикључних машина и трактора.

- За куповину трактора максимални износ подстицајних средстава не може бити већи од милион динара по кориснику. Реч је о возилима до 60 киловата која се склапају у Србији и намењена су воћарима. Због величине, погодни су за пролазак између редова садница - објашњава секретар.

За пчеларство и органску производњу, према речима нашег саговорника, интересује се све више младих Београђана. Повртарство је најпотребније престоничкој привреди, док је у значајном успону пчеларство.

- Одавно смо престали да пчеларство посматрамо као хоби. Пре четири године први пут је Секретаријат давао бесповратна средства у овој области, и то симболична два милиона динара. Сада издвајамо 30 милиона, и то не само за набавку кошница, већ и за сву опрему, укључујући и топионике за восак - истиче Величковић.

Рубни делови Београда стециште су пољопривреде. Воћари из Гроцке предњаче у производњи, будући да су и извозници за Европу. Овим произвођачима конкурсом је намењено 40 милиона динара. Сточарство и ратарство најчешће је на Палилули, па је предмет јавног позива у овој грани и куповина стеоних јуница, приплодних оваца и коза. За ове издатке Секретаријат додељује 10 милиона динара.

БОДОВАЊЕ

НА јавне позиве могу да конкуришу пољопривредна газдинства са свих београдских општина. Већи број бодова за субвенције имаће они који се пријављују први пут, власници млађи од 40 година, као и они који се искључиво баве пољопривредом и који плаћају пољопривредну пензију.

Пријаве које су пристигле пре увођења ванредног стања сматраће се благовременим.

ОБУКА НА ФАКУЛТЕТУ

БЕСПЛАТНА обука из области воћарства за пољопривредне произвођаче почела је у понедељак на Пољопривредном факултету и трајаће још наредна два дана. Полазници ће проћи теоријску и практичну наставу. Овакав вид едукације организује се шесту годину заредом.

- Државну земљу издајемо у закуп по повољним ценама, организујемо едукативне програме - рекао је секретар Милинко Величковић (на слици). - Када пољопривредник направи производ, пружамо му могућност да га бесплатно представи на сајмовима пољопривреде у нашем граду. Најбоље од њих представљамо на иностраним сајмовима у Европи, као што је то скоро било у Парми у Италији.

Обука за пољопривредне произвођаче из области органске производње почеће 18. јуна, а обука из области пчеларства 22. јуна на Пољопривредном факултету у Земуну.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

ПРИНЦЕЗА ПОНОВО ТРУДНА: Нова принова у британској краљевској породици