НЕМА ТАКСИРАЊА БЕЗ ЗНАЊА СРПСКОГ И СТРАНОГ ЈЕЗИКА? У Скупштини Београда расправа о изменама и допунама одлуке о такси превозу
ЈЕДАН од услова за добијање такси дозволе ће, уколико одборници Скупштине града дају "зелено светло", бити и најмање три месеца рада на пословима такси предузетника или такси возача.
Новине су предвиђене изменама и допунама Одлуке о такси превозу о којој ће се расправљати на сутрашњој седници градског парламента. Разлог за допуну досадашњих прописа је да се спречи злоупотреба којих је, како наводе представници таксиста, било у претходном периоду.
Према речима Александра Бијелића, председника Савеза такси удружења, предлог одлуке је усаглашен између представника удружења и Града. Новине предвиђају да кандидат добије дозволу од Града да обавља такси превоз код предузетника или привредног друштва, а када стекне најмање три месеца искуства стиче право да ради као самостални предузетник, односно таксиста.
Као разлог се наводи осигурање бољег квалитета услуга и безбедан превоз. На снази остаје постојећи услов да будући таксиста мора имати и најмање пет година рада као возач. А управо је то сегмент у коме је било "лова у мутном", због чега су инициране промене законских одредби.
- Дешавало се, рецимо, да неко ради као магационер пет година, а донесе потврду да је био возач - објашњава Бијелић. - То се сада онемогућава. Јер, свако ко поднесе захтев за добијање дозволе за рад мораће да приложи и потврду да је најмање три месеца радио као такси предузетник или као такси возач код предузетника. Злоупотребе неће бити могуће, јер имамо начин да проверимо да ли је, рецимо, то возило коришћено у саобраћају, да ли је лице било пријављено...
КО ЈЕ ЗА ВОЛАНОМ?
Међу општим условима таксиста мора да има звање возача моторног возила, техничара друмског саобраћаја или може бити возач специјалиста петог степена и најмање пет година искуства на тим пословима.
Такође, једна од ставки је и да му правоснажном судском одлуком није изречена казна затвора дужа од две године за кривично дело против живота и тела, полне слободе, имовине, против безбедности јавног саобраћаја, здравља људи и јавног реда и мира, док трају правне последице осуде.
С обзиром на то да је уочено да су нека возила која имају дозволу али привремено не таксирају, биће омогућено да се возни парк такси превозника допуни са онолико возила колико их је "у мировању". Као додатни услов за такси превознике предложени је и да возило мора имати исправни таксиметар са могућношу за "блутут" конекцију.
Према подацима из августа прошле године Београђане превози око 6.410 такси возила, а према студији Планирање и пројектовање система такси превоза путника, за период од 2020. до 2024. године могуће је ангажовање и до 7.006 такси возила са вероватноћом опслуживања од 90 одсто.
Поред општих услова, будући таксисти су дужни да положе испит познавања града, али и да покажу да су савладали прописе којима се уређује ова област и страни језик. Тест се полаже пред комисијом коју организује секретаријат и има четири члана. Испит се полаже писаним путем и усмено у једном дану.
- Програм испита обухвата познавање улица, утврђивање најкраћих праваца до одредишта, као и познавање локација најважнијих републичких објеката у граду, као што су Скупштина, Влада, МУП, затим градских институција, локалне самоуправе, судова јавних предузећа, амбасада, школа, факултета, здравствених установа, аеродрома, хотела, културних објеката, цркава, излетишта... - наводи се у правилнику.
Будући такси возачи морају показати знање граматике страног језика који полажу и имати вокабулар око 500 речи које се односе на разумевање где се налазе претходно наведене локације. Такође, проверава се и читање кратких текстова, сналажење у телефонским разговорима, преношењу порука, конверзација, као и писање порука.
Положени писани тест је услов за излазак да усмено полагање. Кандидат се упућује да понови полагање усменог ако је највише из два дела оцењен са "није положио". Трошкови за полагање испита познавања града износе 25 одсто од просечне зараде по запосленом, а према последњем објављеном податку Републичког завода за статистику. За поновно полагање, кандидат је дужан да уплати накнаду која износи 50 одсто од висине трошкова за полагање.
Препоручујемо
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)