ЕВИДЕНТИРАНО 55 КРИТИЧНИХ ТАЧАКА: Све чешће престоничке улице постају језера после јаких падавина, ево шта је разлог

А. З. К.

05. 07. 2024. у 15:22

У БЕОГРАДУ је евидентирано 55 критичних тачака на којим се скупља вода током обилнијих падавина.

ЕВИДЕНТИРАНО 55 КРИТИЧНИХ ТАЧАКА: Све чешће  престоничке улице постају језера после јаких падавина, ево шта је разлог

Фото: Н. Скендерија

На њихову појаву утицали су природни фактори, ширење престонице великом брзином као и многобројни новоизграђени стамбени и трговински објекти који су прикључени на постојећу мрежу. Током пројектовања канализационог система узиман је двогодишњи просек. Да невоља буде већа, током последњег невремена у понедељак и уторак на Београд се сручило чак 70 литара кише, што је иначе месечни просек.

Београђани су све забринутији када се огласи РХМЗ и најави да ће у главном граду бити јачих падавина. ако се догодио суперћелијска олуја као пре неколико дана и падне огромна киша, улице се потопе, праве се бујице и на неколико локација се појављују права мала језера. Аутокоманда је једна од локација где је највише објеката било оштећено у последњој непогоди, а према речима в. д. директора ЈКП "Београдски водовод и канализација" Радомира Вујадина постоји начин да се ова ситуација привремено реши.

Фото: TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ

 

- Када је Аутокоманда у питању, наши стручњаци из сектора канализационе мреже су пратили сва дешавања претходних дана - рекао је Вујадин за РТС. - Закључено је да би уградња два таложника на два кључна места помогла током првог удара велике количине воде. Таложници покупе воду и она оде кроз канализационе цеви у постојећи колектор. У Жаркову има једна локација између две бензинске пумпе где се увек после кише стварало језеро. Постављањем тих таложника ситуација је привремено решена, у плану је проширење Трговачке улице па ће након реконструкције овај проблем бити и трајно решен. Узроци настанка тих критичних тачака у граду су вишедеценијски време се променило, али и изграђени су објекти коју су прикључени на постојећу канализациону мрежу која све то не може да прими.

Укључила се Општина Савски венац

У БЛИЗИНИ Аутокоманде било је много мука претходних дана, а било је и материјалне штете коју је вода изазвала. Према речима в. д. директора ЈКП "Београдски водовод и канализација" Радомира Вујадина они су разговарали са представницима ГО Савски венац.

У току следеће недеље у плану им је да заједно организују састанак са грађанима који живе у близини Аутокоманде.

Због географског положаја као критичне локације у граду декларисан је део доњег Дорћола, од Улице цара Душана до Дунава, као и делови Дедиња, Калуђерице, Бановог брда, ту су и поједине локације у Лазаревцу. Овде је такође проблем и што у овим деловима "атмосферска канализација" није изграђена како треба. Према речима Вујадина за решавање ових проблема потребне су године.

- За доста тих критичних тачака постоје планови и већ се налазе у програму уређивања грађевинског земљишта и мислим да ће се у наредних неколико година заједничком сарадњом свих актера решити овај проблем - рекао је Вујадин.

Фото: Принтскрин

 

Просечна месечна количина падавина је од 40 до 70 литара, али је током пар сати почетком недеље у Београду пало 70 литара кише. Према речима стручњака већи број зелених површина могао би да помогне у оваквим ситуацијама, као и изградња нове канализационе мреже. Постоји могућност постављања пластичних цеви испод нивоа улице током реконструкције јер оне могу да прихвате одређену количину воде и да је испуштају у дубље слојеве земље. Међутим и редовно чишћење сливника могло би да олакша овакве муке Београђана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности