ХИЉАДУ ПРИГОВОРА МАЊЕ: Вртићи објавили коначне ранг листе, до краја године додатних 1.600 места

Б. Борисављевић

04. 07. 2024. у 13:02

НА прелиминарну ранг-листу за упис у вртиће поднето је 3.600 приговора, а позитивно је решено више од половине, односно 1.704, потврдила је за "Новости" Александра Чамагић, секретарка за образовање и дечју заштиту.

ХИЉАДУ ПРИГОВОРА МАЊЕ: Вртићи објавили коначне ранг листе, до краја године додатних 1.600 места

Фото Н. Живановић

У односу на прошлу годину број жалби је мањи за хиљаду. Ове године поднето је око 18.000 захтева за упис у обданиште, а места има за више од 14.000 малишана

Према речима Чамагићеве, конкурс је протекао по плану. Већ по традицији, највише пријава било је за вртиће на Новом Београду и Палилули, док је највеће интересовање за упис деце у односу на број слободних места на општинама Вождовац и Земун. Она је додала да посебно радује чињеница да су сва деца која су конкурисала у четири београдске општине и уписана у жељене вртиће, што је резултат проширивања капацитета и отварања нових државних вртића.

ОДБИЈЕНИЦЕ

РОДИТЕЉИ малишана који нису уписани у државни вртић могу узети одбијеницу са којом конкуришу у приватну предшколску установу уз субвенцију Града, која износи 33.000 динара, колико је економска цена боравка у градским обдаништима.

Боравак око 58.000 деце у државним вртићима је бесплатан. Приватне предшколске установе похађа више од 22.000 малишана

- Највише жалби стигло је Предшколској установи "11. април" у Новом Београду - 500, од којих ј позитивно решене 206 - каже Чамагић. - Следи ПУ "Др Сима Милошевић" у Земуну са 489 и ПУ "Чика Јова Змај" на Вождовцу са са 479. У Сопоту није било незадовољних. На Старом граду је поднето 20 приговора који се односили на одбијену локацију вртића. Током лета ћемо урадити анализу пристиглих пријава и где има потребе, одобрити проширење листа за 20 одсто, под условом да установа има просторних и кадровских капацитета. Град, као оснивач предшколских установа, има на то право по закону.

Пракса претходних година је показала да се, од 17 предшколских установа, скоро две трећине молби за упис односи на најтраженије - Нови Београд, Земун, Палилула, Чукарица, Вождовац и Звездара.

- Посебно радује чињеница да су сва деца која су конкурисала у четири београдске општине и уписана у жељене вртиће, што је резултат проширивања капацитета и отварања нових државних вртића - истакла је Чамагићева. - Ако је прошле године за образовање и дечју заштиту намењено 33 милијарде динара, ове године је у буџету за исте намене предвиђено 45 милијарди динара, што је први пут у историји да се толико новца издваја за најмлађе Београђане. Граде се нови вртићи, тако да ће до краја године бити додатних 1.600 места за малишане.

Последњих неколико година су остварени велики успеси у овом сектору. Обухват деце предшколским образовањем у главном граду износи око 75 одсто, што је велики скок са некадашњих 45 процената.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

О ПЛЕСУ ДОНАЛДА И МЕЛАНИЈЕ БРУЈИ ПЛАНЕТА: Непријатна сцена све оставила без речи (ВИДЕО)