КАКО СУ РАДНИЦИ ДОБИЈАЛИ СТАНОВЕ: Обележавање 1. маја подсетило на нека давно прошла времена у Београду
ОБЕЛЕЖЕН је још један Међународни празник рада, осим што је ово прилика да се запослени одморе и уживају са пријатељима и породицом, 1. мај са собом носи и дух солидарности и сећања на борбу радника за већа права.
Како би се показала брига о радничкој класи у Београду су почетком прошлог века почели да се граде станови намењени радницима у индустрији. Изградња комплекса у престоници мењала је и њен идентитет јер је град почео да се шири изван центра и да се "освајају" нови простори.
Први станови намењени радничкој класи подигнути су на простору који је био удаљен од вароши и који је почео да се регулише око 1900. године. По одласку Турака из града започет је нагли развој Београда, а тада је престоница почела да се шири изван шанца, тачније иза Француске улице. Овај простор био је неизграђен али је био намењен за индустријску зону, зато је у овом делу планирана и изградња станова за раднике.
Европски модел
КАДА је у Енглеској почео да се повећава број радника и грађана у градовима 1898. године промовисана је идеја о "вртном граду". Француска је донела закон о изградњи радничких станова, међутим Беч је у својим новоизграђеним насељима обезбеђивао радницима комфорне станове, како би се задовољиле потребе оних који у њима живе.
- Проблем радничких станова се јавио истовремено кад је и број индустријских радника почео да се умножава неслућеном брзином - рекли су у Заводу за заштиту споменика културе Београда. - Ово је проблем са којим се Западна Европа сусрела средином 19. века у Србију и Београд стигао је почетком 20. века. Било је неопходно обезбедити станове за велики број грађана са скромним приходима који нису били у стању да сами обезбеде смештај. У Енглеској и Француској јавила се та идеја о изградњи јефтиних станова, а исту праксу имо је и Беч у ком су грађена читава насеља за раднике. Општина Београдска угледала се на аустријску престоницу па је 1909. године донета одлука да се и код нас изграде стамбени објекти за раднике на Дорћолу.
Овај пројекат урадила је прва жена архитекта Јелисавета Начић, а првобитни комплекс састојао се од три зграде. За градњу радничких станова одабране је простор који окружују улице Комнен Барјактара, Херцег Стјепана, Венизелосове и Сењанин Иве.
- Средства за изградњу објеката била су скромна, па на фасадама нема декорације осим плитке пластике у стилу сецесијске провенијенције изнад и испод прозорских отвора - говоре у Заводу. - Током 1924. године додато је још објеката и тако је цео блок који окружују ове улице затворен зградама.Ове зграде имају значајну културно-историјску вредност, и најстарији су овакав комплекс у Београду. Ови објекти представљају и културно добро.
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
НАЈВЕЋИ ЈАТАК "ЗЕМУНАЦА" Она је била последња линије одбране клана - у кући крила килограме кокаина, а онда им пресудила
ПОСЛЕ убиства Ђинђића, она се представљала као Зорица Весић и купила је салаш у месту Путинци, где се једно време скривао врх земунског клана.
13. 11. 2024. у 10:23
Коментари (0)