ДАЖДЕВЊАЦИ "ОСВОЈИЛИ" БЕОГРАД: Влажно време последњих дана измамило из скровишта жуто-црне водоземце

А. З. К.

23. 04. 2024. у 19:49

ШАРЕНИ даждевњаци изашли су "у шетњу" због честих киша последњих дана у Београду.

ДАЖДЕВЊАЦИ ОСВОЈИЛИ БЕОГРАД:  Влажно време последњих дана измамило из скровишта жуто-црне водоземце

Фото Shutterstock

Ови водоземци живе са нама, скривени у зеленим градским оазама. Међутим, појединим Београђанима није било свеједно када су угледали на улици црног водоземца са жутим шарама. Према речима стручњака, они нису опасни, али би суграђани требало да их избегавају, да их не узимају у руке због супстанци које испуштају.

Погодује им доста киша

ДАЖДЕВЊАК има црно тело и жуте мрље, па када се појави у природи људи га могу уочити због упечатљивих боја. Тело им је дуго од 12 до 17 центиметара. Овај водоземац живи у западној, средњој и јужној Европи. Када је лепо време, грађани га неће видети, али обилне падавине им погодују па тада постају видљивији.

Претходних дана на друштвеним мрежама шириле су се фотографије даждевњака, а јавило се и неколико суграђана који су рекли да су их такође видели. Један Београђанин пронашао је овог шареног водоземца на улици у насељу Цветанова ћуприја. Након тога, грађани су се јављали да су их уочили и у другим деловима града. Поједини су чак мислили да је у питању и одбегли љубимац. Нису опасни, живе у близини воде, а према речима стручњака, погодовала им је киша која је падала.

Фото: Printscreen

- Шарени даждевњак живи у Београду и има их на местима где је доста зеленила и где има воде - рекла је за "Новости" Катарина Брека са Биолошког факултета. - Видим да су појединци мислили да је у питању егзотична животиња, али није, киша их је измамила. Препорука је да их грађани не дирају пошто они испуштају супстанце кроз своју кожу како би се заштитили од грабљивица. У случају да их грађани додирну, не би требало да додирују уста, нос и очи, јер би након тога могли да осете пецкање или да добију црвенило. Нису опасни, али свакако је неопходно опрати руке у случају да их неко додирне.

Уколико их грађани затекну на улици било би добро да их пребаце у траву, али је прање руку након тога обавезно. Како нам је објаснила Катарина, они нису необична појава у нашем граду. Међутим, због мањка зелених површина и све веће урбанизације града Београђани све ређе имају прилику да их виде.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОТАКАО САМ ДНО И МОГАО САМ САМО НАПРЕД: Мбапе направио паметан потез