ПОСЛЕ ГОТОВО ДВЕ ГОДИНЕ ЗАВРШЕНА РЕКОНСТРУКЦИЈА ЈЕДНОГ ОД СИМБОЛА КАЛЕМЕГДАНСКЕ ТВРЂАВЕ: Зиндан-капији враћен стари сјај
РАДОВИ на реконструкцији Зиндан-капије, најпознатије капије на Калемегданској тврђави, званично су завршени. Овај јединствени простор попримио је сада потпуно другачији изглед. Уређење овог симбола престонице почело је на пролеће 2022. године по пројекту Завода за заштиту споменика културе, а Град је уложио 120 милиона динара.
Зиндан-капија била је у јако лошем стању, није било ни безбедно туда пролазити, па је било потребно хитно уређење. Обимни козерваторско-рестаураторски радови обухватали су темељну обнову делова главних кула, сводова капије, лучног бедема и подземних просторија. Управо је јако лоше стање сводова капије приморало реализацију овог пројекта, пошто је дошло до урушавања дела лучног свода од опеке и озбиљног угрозавања безбедности пролазника.
Поред тога, овако оштећена грађевина би само наставила да још брже пропада, па је била потребна хитна санација. Зато је пројекат брзо одобрен, а заједно са овим радовима искоришћена је прилика да се реконструишу и други делови капије, као и просторије у оквиру бедема. Посебан задатак представљало је одвођење атмосферских вода са горњих површина, која се пре ових радова неконтролисано сливала и продирала унутар бедема, подземних просторија, као и у зидове Цркве Ружице. Урађена је санација горњих површина свих сводова, уз извођење радова на одводу и дренажи воде. На простору Лучног бедема сређено је извођење дренажних цеви које ће извлачити вишак атмосферске воде и на тај начин смањити даљи продор влаге.
- Њена прича говори о бурној историји Београдске тврђаве од времена угарске одбране Београда од надолазеће отоманске империје после смрти деспота Стефана Лазаревића, преко турске, аустријске и српске власти над тврђавом до романтизоване рестаурације из 1938. године, када је капија добила изглед који никада раније није имала, а који сви данас познајемо. Зиндан-капија је сада као у песми Момчила Бајагића Бајаге "Ружа ветрова" "отворила своја врата" добила је нови живот. У кулама добијен је велики простор који може да служи за изложбе, али и за промоцију Србије и нашег етно-блага. Зато сам поносно 2022. године донео одлуку да Град Београд обезбеди новац за реконструкцију Зиндан-капије и капеле Свете Петке. Обнова Зиндан-капије је завршена, а обнову капеле Свете Петке помажем и надгледам и данас. Има ли веће части и обавезе за Београђанина? - написао је између осталог министар Горан Весић на "Инстаграму".
Како би се целокупан простор ставио у функцију уређене су и дрвене таванице у кулама, али и постављени прозори и улазна врата. Унутрашњи простор добио је и подно грејање, што ће омогућити његову употребу током целе године. Унутрашњост бедема и подземне просторије планиране су као јавни галеријски простор, који ће у будућности бити доступан јавности и посетиоцима.
Зиндан-капија грађена је почетком 15. века као ојачање и предутврђење за тада најважнији улаз у град, Капију деспота Стефана Лазаревића. Капија је представљала покушај Београда да се одупре османским опсадама, а своју корисност доказала је већ 1456. године када је имала кључну улогу у одбијању османске војске. Њена специфицна конструкција је из времена све шире појаве артиљерије и барута, па је била прво место где је примењен артиљеријски одбрамбени систем са седам топовских отвора. Овакав тип градње одбрамбених утврђења брзо је превазиђен након експанзије топова, па је изгубила свој војни значај. Због тога је Османлије касније претварају у затвор, по чему је у 18. веку и добила назив Зиндан (тамница).
Сахат-кула, Видин, Победник...
ПОРЕД обнове Зиндан-капије, претходне деценије на Калемегданској тврђави обновљено је и Дамад Али-пашино турбе, Мале степенице Јелисавете Начић, Велике степенице, Споменик захвалности Француској и Победник, као и Сахат-кула.
Такође, ради се и на реконструкцији Видин-капије, а вредност радова које изводи фирма "Кото" је 197 милиона динара.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)