БЕЗИСТАН ЧЕКА ДЕОБУ: Реконструкција Трга Николе Пашића почела, радови обишли и пролаз (ФОТО)

Ш. МАРОВИЋ

27. 02. 2024. у 20:07

РЕКОНСТРУКЦИЈА Трга Николе Пашића јуче је званично почела, а у плану је да се посао вредан 700 милиона динара са ПДВ заврши за седам месеци.

БЕЗИСТАН ЧЕКА ДЕОБУ: Реконструкција Трга Николе Пашића почела, радови обишли и пролаз (ФОТО)

Foto: Zoran Jovanovic

Уређење јавног простора у центру престонице не обухвата обнову пролаза Безистан, који је у катастрофалном стању, чак и опасан за пролазнике. Како је за "Новости" потврдио главни урбаниста Марко Стојчић, радови овде неће почети док се не реше замршени имовинско-правни односи.

Део Безистана је у приватној својини и још 2021. године из управе Града пласиране су изјаве да ће до почетка обнове Трга овде моћи да се започне експропријација и потом уреди простор. Епилога очигледно још нема.

- Проблем са овом локацијом су имовинско-правни односи и Град интензивно ради на решавању тог проблема - рекао је Стојчић за "Новости". - Рецимо да је пола земљишта на том простору у власништву Града, док другу половину држе приватници. Посао на уређењу може кренути тек када обавимо експропријацију земљишта, што је главни предуслов. Надам се да ћемо што пре решити спорове око власништва.

Иначе, техничку документацију за трансформацију чувеног пролаза је новосадска фирма "Андзор инжењеринг" завршила још 2017. године. И за тај посао рокови су пролонгирани неколико пута, посебно због усаглашавања са градским Заводом за заштиту споменика, јер Безистан припада просторно културно-историјској целини Теразије.

Пројекат уређења Безистана обухватао је и уређење Чавкетовог пасажа, који је такође годинама девастиран. А, пречица која Трг Николе Пашића повезује са Теразијама тренутно изгледа као предграђе неког града из послератног времена. Поломљене коцке, оронула фонтана, плафон који је падао неколико пута на пролазнике, као и запуштени локали свакодневица су за велики број људи који прође кроз Безистан. Такође, овде се свакодневно сакупљају и бескућници, који у "постељини" спавају на клупама. Последњих година ово место постало је и својеврсан паркинг-простор, па се увече може затећи и по десетак четвороточкаша.

Без "умивања" фонтане

У идејном решењу за реконструкцију Безистана фонтана са скулптуром "Девојка са шкољком" неће бити "умивена", јер је реконструисана 2011. године. Тада је сређено степениште и кружни плато водоскока вајара Александра Зарина који краси простор у центру града од 1957. године.

Репортери нашег листа јуче су на Тргу Николе Пашића затекли грађевинске машине и раднике, који су почели уклањање старих коцака, а цео простор је ограђен.

- Планирани седмомесечни радови укључују реконструкцију хидротехничких и електроенергетских инсталација, модернизацију јавне расвете са ЛЕД технологијом, постављање новог урбаног мобилијара - рекао је јуче градски секретар за инвестиције Лука Петровић. - Такође, садашња фонтана биће склоњена и на њеном месту изграђена нова од камена попут некадашње која није имала водоскок. Укупна површина која подлеже реконструкцији је 8.156 квадрата, а највећи део биће намењен пешачкој зони.

Уређење простора названог по политичару и оснивачу Народне радикалне странке ипак за собом неће повући и реконструкцију Безистана.

Међутим, главно питање у овом озбиљном замешатељству је како се догодило да јавни простор у срцу Београда, односно, његов део, може бити у личној својини и ко је то дозволио.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ПОСТАВЉАМО НОВЕ СТАНДАРДЕ! Лажна држава Косово запањила свет! Ово је њена жалба на казну УЕФА за бежање с терена у Румунији