ОБНОВА ЈАВНОГ ПРОСТОРА У ЦЕНТРУ ГРАДА ПОЧИЊЕ УСКОРО И ТРЕБАЛО БИ ДА ТРАЈЕ СЕДАМ МЕСЕЦИ: Машине стижу на Трг Николе Пашића

Ш.Маровић

22. 02. 2024. у 11:12

ТЕМЕЉНИ радови на реконструкцији Трга Николе Пашића почеће у понедељак, сазнају "Новости", а рок завршетка биће седам месеци. То значи да би почетком октобра престоница требало да добије преуређен јавни простор у центру града, за чије уређење је Секретаријат за инвестиције издвојио 701 милион динара са ПДВ.

ОБНОВА ЈАВНОГ ПРОСТОРА У ЦЕНТРУ ГРАДА ПОЧИЊЕ УСКОРО И ТРЕБАЛО БИ ДА ТРАЈЕ СЕДАМ МЕСЕЦИ: Машине стижу на Трг Николе Пашића

Foto: Zoran Jovanovic

О радовима на тргу Николе Пашића градски челници интензивно су говорили претходне деценију, а коначно ће почети реализација овог важног пројекта. Посао је поверен групи понуђача на челу са предузећем "ГП Инвест градња", а ту су и D. C. Energocoop, "Славија Прокинг", Alex E&C, "Тесла системи" i SDC Professional. Чувена фонтана остаће на истом месту, али ће бити сведенија, пошто је план да јој се врати изглед од пре готово седам деценија, односно да има базен без водоскока.

-  Наравно да је фонтана постала симбол овог трга и да је нећемо уклањати - рекао је раније председник Привременог органа града Александар Шапић.

Плоčе на Тргу биће у црвеним тоновима правоугаоних и квадратних облика, а на овом простору ће осим клупа у комбинацији челика и дрвета бити постављен и урбани мобилијар као што су инфо-плоча о историјату трга, простор за бицикле, рекламни медиј малог формата, канте за отпатке. Новина ће бити и другачије осветљење. У оквиру овог пројекта није планирана рестаурација споменика Николи Пашићу, али ће монумент бити заштићен док трају радови.

Трг Николе Пашића налази се у центру престонице и један је од најмлађих тргова у главном граду. Овај простор сређен је педесетих година прошлог века. Иницијално је носио име по комунистичким идеолозима, Трг Маркса и Енгелса. Назив се задржао до 1997. године, када је тадашња Градска скупштина одлучила да га преименује у Трг Николе Пашића.

Изглед овог дела града мењао се кроз деценије, а једно време служио је и као велики паркинг, што се може видети на старим фотографијама престонице.

Пре два века ово је био пуст простор, после Првог светског рата изграђене су прве куће. Пробијале су се улице у овом делу, правили су се планови, али је формирање градског трга отпочело тек после Другог светског рата. Током 1950. године организован је конкурс на ком је победило решење Хранислава Стојановића. Његов план је био да се трг шири ка Таковској улици, док су друга решења предвиђала кружни облик овог платоа.

Обележје Марксу и Енгелсу

НА данашњем Тргу Николе Пашића требало је да буде подигнуто обележје Марксу и Енгелсу, јер се овај плато деценијама звао по њима. Фонтана је израђена, али је ово постао простор за пешаке тек осамдесетих година, када су посађени платани. Споменик Пашићу подигнут је 1998, а годину раније трг је назван по том политичару и оснивачу Народне радикалне странке.

На фонтани и данас стоји једва видљив напис "Трг Маркса и Енгелса обновљен 1987. године".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

ПЛАВУША ИГРА ЗА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈУ СРБИЈЕ! Душан Влаховић се офарбао пред меч одлуке, навијачи гледају и не верују (ФОТО)