НЕ СНИМАЈТЕ ПОЖАР, ОДМАХ ПОЗОВИТЕ 193: Ватрогасци у Београду током 2023. имали 5.526 интервенција, а у јануару су 313 пута гасили ватру
НЕМА дана у престоници да ватрогасна возила са ротацијом не прођу градским улицама, пробијајући се кроз колоне аутомобила на путу, журећи да што пре стигну да гасе ватру, помогну неком у саобраћају, извуку људе из заглављених лифтова, помогну поплављенима...
Београдски ватрогасци у просеку имају од 15 до 20 интервенција дневно, а током прошле године број 193 звонио је чак 5.526 пута.
Непажња, неправилно коришћење и одржавање електричних уређаја најчешћи су узроци пламена који неретко прогута станове, куће, али и људске животе. Према речима Драгана Миковића, команданта Ватрогасно-спасилачке бригаде Београд, током јануара, у главном граду је било 313 пожара, док је лане у то доба било стотинак мање.
- Непрестано апелујемо на наше суграђане, поготово на оне који се греју на чврсти огрев, да морају редовно да чисте димњаке - каже, за "Новости", командант Миковић. - Приближава се и крај зиме, ти оџаци су већ неколико месеци у употреби, наталожило се џађи и требало би да се очисте у току сезоне. Такође, и пећи на чврста горива морају да се правилно одржавају и редовно чисте. Кад је реч о електроинсталацијама, не смемо да их преоптеретимо и ако приметимо неки квар, треба да зовемо мајстора.
Кад искочи осигурач, објашњава наш саговорник, неретко се дешава да људи сами лицнују те осигураче или појачавају жице унутра. А ако је аутоматски, само га врате назад. Међутим, то не треба да се ради.
- У ствари, тај осигурач нам даје знак да са нашим електро-уређајима или инсталацијама нешто није у реду и да треба да дође неко и преконтролише их - наглашава Миковић. - Кад осетимо да нешто смрди на пластику, знак је да нешто није у реду. Продужне каблове, те пуњаче од телефона и лаптопа не смемо оставити укључене у струју, непрестано и без надзора. Тако могу да се преоптерете, догоди се квар а затим и пожар. Ове литијум-јонске батерије су такве да, у случају преоптерећења, брзо сагоревају, испусте велику количину енергије и пожар се брзо прошири.
Кување ручка
КАД пожар букне у згради или стану, ватрогасци поручују суграђанима да, ако ватра није у њиховом стану и ако их директно не угрожава, да остану унутра. Треба да ставе мокре крпе и пешкире око улазних врата да дим не улази, да затворе сва врата за собом, оду у најудаљенију просторију у стану и да зову 193.
- Довољан је и један удах тог љутог дима да почне кашаљ, сузење очију, несвестица, зато апелујемо на људе да не излазе из станове. Такође, молимо их да не остављају храну на укљученом шпорету, док оду до продавнице или одремају. Стан може да плане и ако неко заспе са цигаретом у рукама.
Суграђани који користе мала грејна тела, попут калорифера и ТА пећи, треба добро да пазе, да их не прекривају тканином и да их не приближавају одећи или намештају, било чему што је лако запаљиво. И клима-уређаји могу бити веома опасни, нарочито лети.
- Људи воле да оставе климе да раде и да стално одржавају исту температуру. Међутим, ти мотори се загревају и често имамо пожаре на спољним деловима климе, а ватра се затим прошити на суседне објекте. Ниједан електроуређај није направљен да ради 24 сата и да буде под таквим оптерећењем.
Једну од најтежих и најизазовнијих акција током ове зиме, београдски ватрогасци имали су пре две недеље, када је горео Кинески тржни центар у новобеоградском Блоку 70. Због велике површине коју је захватила ватра, али и много запаљивог материјала, њима су помагале и хеликоптерске јединице МУП, које су из ваздуха гасиле пламен.
- Било је 76 ватрогасаца у тој акцији, која је била веома опасна и напорна. Али, то је наш посао. Наше екипе су тог дана добиле дојаву у 6.58, и стигле су после пет минута, али пламен је већ тада избијао кроз прозор и кров тржног центра. Био је мраз, магла, хидранти залеђени, дим је био свуда али за два сата успели смо да локализујемо тај пожар. Догашивање је потрајало, али је ватра била под апсолутном контролом и гасили су се само делови у којима је било жара.
Проблем паркирани аутомобили
ИАКО за неколико минута стигну на место где треба да гасе ватру, често се дешава да ватрогасни камиони не могу да приђу зградама од паркираних аутомобила.
- Док смо на путу до места на ком букти пожар, дешава се да поједини суграђани не реагују на наше ротације и сирене и да нам се не склоне. Такође, има и пешака који нас не пропусте на пешачком, него нас гледају. Јесте пешачки прелаз, али по закону а и по савести треба да нам дају предност ако чују наше сирене. Људи би требало да буду савеснији и када паркирају аутомобиле око зграда и да оставе довољно места да интервентна возила могу да прођу.
На територији целог града има укупно 18 ватрогасних јединица. Време је за њих од пресудног значаја, те апелују на суграђане да, када виде пожар или дим, позову 193, а не да снимају и фотографишу мобилним телефонима.
- Нико не зове и имамо закаснеле дојаве кад пожар дође у разбукталу фазу, и ако је већа површина захваћена то је много теже за гашење, а и опасност је већа. Сви ватрогасци у Србији морају за један минут, од пријема позива, да изађу са возилом из гараже, баш да бисмо што пре стигли на интервенцију.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)