ИЗДАТО 12.500 ВИШЕ ДОЗВОЛА: У престоници лане издато 34.711 одобрења за рад страним држављанима, највише Руса

Б. Борисављевић

29. 01. 2024. у 11:23

КЛУПЕ у занатским школама зврје празне из године у годину, а број страних радника је све већи и већи. Тако је, према подацима Националне службе за запошљавње, у престоници лане издато 34.711 дозвола за рад страним држављанима, што је за 12.500 више него 2022. године. Скоро сваку другу "радну књижицу" добили су држављани Руске Федерација. Али у главни град "трбухом за крухом" долазе и из Кине, Индије, Турске, Азербејџана, Украјине, Бангладеша, БиХ, Белорусије, Непала и Северне Македоније.

ИЗДАТО 12.500 ВИШЕ ДОЗВОЛА: У престоници лане издато 34.711 одобрења за рад страним држављанима, највише Руса

FOTO: N. Skenderija

Према подацима НСЗ, страни радници се најчешће ангажују на пословима у области грађевинарства - зидари, армирачи, гипсари, керамичари, помоћни грађевински радници. Странци су ангажовани и као помоћни радници у различитим гранама привреде, као и у услужним делатностима, угоститељству и хотелијерству.

- У Београду тренутно у највећем броју раде Руси, којима је током прошле године издато 16.465 дозвола за рад, најчешће за послове из различитих области ИТ делатности, као и за самозапошљавње у случају када су основали предузетничке радње или привредна друштва у Србији - наводе у НСЗ. - Држављанима Украјине су дата 263 одобрења, углавном личних дозвола за рад.

Како наводе у НСЗ, приметан је константан пораст броја страних држављана који бораве и раде у Србији, не само у престоници, него и у осталим градовима, посебно Новом Саду и Бору. Заснивање радног односа је могуће, под условом да лице поседује визу за дужи боравак по основу запошљавања, одобрење за привремени боравак или стално настањење и дозволу за рад.

СТАТИСТИКА

Статистика бележи да је у 2020. години у читавој Србији издато 13.000 радних дозвола страним држављанима. Прошле године је тај број био удвостручен, да би се и у овој наставио тренд раста.

На изградњи Моравског коридора, ауто-пута Појате-Прељина, само на једном градилишту има око 3.600 радника, од чега је из Србије свега 1.700, док су остали из Индије, Турске, Бангладеша и других земаља.

- Странац може, на основу визе за дужи боравак по основу запошљавања, да уђе и борави у Србији од 80 до 190 дана - објашњавају у НСЗ. - Такође, може поднети захтев за одобрење привременог боравка због посла, ако радни ангажман траје дуже од важења визе. Сходно изменама Закона о странцима привремени боравак се страном држављанину може одобрити на период до три године.

И док Руси и Украјинци у печалбу иду због ратних сукоба, радници с Блиског истока и из Азије су, према оцени стручњака, заменили Румуне, Бугаре, који су некада долазили да раде код нас. Они наводе да, рецимо, у Авганистану влада велико сиромаштво. Ради се за плату од 60 до 150 долара месечно. Код нас зараде између 450 и 700 евра. То је за њих много више. Долазе на неколико месеци да би нешто уштедели и тај новац однели својој породици.

Највише страних радника је ангажовано у Београду. Већина долази посредством агенција, а има и оних који се договарају директно с послодавцем. У агенцијима које се баве довођењем радника кажу да се фирме одлучују за странце, јер су они сигурна радна снага и неће отићи док се посао не заврши. Фирма која их запошљава обезбеђује смештај, храну и све што им је потребно.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

И ТАЈ ТРЕНУТАК ЈЕ ДОШАО: Луис Хамилтон има ново радно место (ФОТО)