ФОТОГРАФА НЕМА У ЛИСТИ ЖЕЉА: После 35 година у плану уписа у средњу школу нема једног од најпопуларнијих профила
ПОСЛЕ 35 година, мали матуранти у листи жеља за упис у средње школе, неће моћи да упишу образовни профил - фотограф. Наиме, планом уписа Министарства просвете, у школској 2024/25. години није предвиђен пријем нове генерације ученика.
Иако је ово био један од најтраженијих профила у Графичко-медијској школи, а ђаци практично знање стицали у недавно реновираном најмодернијем фото-студију, надлежни су одлучили да нема уписа.
Према речима Милоша Букумире, директора Графичко-медијске школе, потребно је хитно предузети мере ради исправљања пропуста који може озбиљно да нашкоди средњем стручном образовању у Србији, као и привреди којој су неопходни ови кадрови. Он истиче да је, ове године, у три школе у Београду, Новом Саду и Суботици, требало да се упише 112 креативних ученика који би хтели да им фотографија буде животни позив.
СТАНДАРДИЗАЦИЈА
Осим Графичко-медијске школе из Београда која је планирала да упише два одељења овог образовног профила, по једно одељење планирају да упишу Политехничка школа из Суботице и Техничка школа Милева Марић Анштајн из Новог Сада.
- Ове три школа су упутиле и предлог за израду стандарда квалификације за образовни профил Техничар фотографије Агенцији за квалификације, иако је то била обавеза и дужност Завода за унапређивање образовања и васпитања - каже Букумира. - За формулисања овог стандарда квалификације постоји широка подршка свих социјалних партнера и истакнутих међународно признатих фотографа, који су спремни да заједно са школом раде на стандардима и плану наставе и учења.
- То право им је ускраћено, а знања и вештине која су требали да стекну ненадокнадиво изгубљене - истиче Букумира. - Фотограф је професионалац чије је занимање врло комплексно. Само око расвете се можемо бавити проучавањем које ће трајати годинама (врста природног осветљења, вештачка расвета, расветна тела и модификатори, топлина и боја светла, блиц...). Око објектива и типова, као и сочива која се користе и у којим околностима, каква се дисторзија јавља, теме су за посебну науку. Свака професионална фотографија изискује време и припрему одговарајуће опреме и свака је на свој начин комплексан пројекат који захтева озбиљно познавање струке.
Букумира наводи да је професионално бављење фотографијом врло комлексно и захтева свеобухватно развијање талента, знања и вештине код ученика.
- Само лаик и потпуна незналица може мислити да је за професионалну фотографију довољно кликнути дугме на апарату - наглашава Букумира. - Без фотографа у средњем образовању имамо озбиљан проблем са кадром у компанијама које се баве медијима. Неуписивање овог образовног профила био би озбиљан пропуст, јер се ради о занимању које је нужно у креативној индустрији која бележи велики раст у уделу БДП-а Србије.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)