ПОДНЕЛИ ВИШЕ ОД 200 КРИВИЧНИХ ПРИЈАВА: Грађевинска инспекција донела око 1.000 решења против несавесних инвеститора

Б. Борисављевић

05. 01. 2024. у 14:29

ГРАДСКА грађевинска инспекција је у прошлој години донела више од 1.000 решења са разним наложеним мерама, поднела више од 200 кривичних пријава против несавесних инвеститора, а уклоњено је 12 објеката, сазнајемо у Секретаријату за инспекцију, надзор и комуникацију.

ПОДНЕЛИ ВИШЕ ОД 200 КРИВИЧНИХ ПРИЈАВА: Грађевинска инспекција донела око 1.000 решења против несавесних инвеститора

Фото П. Милошевић

Ипак, ова бројка ће можда бити и већа с обзиром на то да нису сачињени прецизни подаци за 2023. годину.

Када су у питању санкције за "градитеље" који зидају без свих потребних дозвола, на првом месту то је управна мера - уклањање целог или дела објекта о трошку инвеститора. Градња без грађевинске дозволе представља кривично дело, прописано чланом 219а Кривичног законика, уклањање траке којом је грађевински инспектор извршио затварање градилишта представља кривично дело повреде службеног знака и печата из члана 327 Кривичног законика.

КАЗНЕ

ПОРЕД повреде наведених законских одредби, несавесни инвеститори могу одговарати и за привредне преступе за које казне износе и до три милиона динара. Суграђани који примете извесне неправилности на градилиштима, могу да се јаве надлежном секретаријату који им је на располагању 24 сата дневно

Како наводе у надлежном секретаријату, у решењу о уклањању се наводи рок за добровољно извршење, који се одређује у складу са правилима струке и комплексности уклањања конкретног објекта. Тако, рецимо, није исти рок за уклањање надстрешнице и вишеспратног објекта. Инвеститор је дужан да уклони објекат у наведеном временском периоду.

- Уколико инвеститор не поступи у року одређеном у самом решењу, грађевинска инспекција спроводи уклањање о трошку инвеститора - наводе у Секретаријату за инспекцију, надзор и комуникације. - Материјална средства за спровођење принудног извршења обезбеђују се из буџета града. Пошто је законским одредбама предвиђено да трошкове извршења сноси сам инвеститор, који мора платити када се објекат уклони и све заврши. Наплата може бити добровољно или принудним путем.

Грађевинска инспекција Града Београда води поступке на целој територији града, али нема прецизну евиденцију по општинама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ПОСТАВЉАМО НОВЕ СТАНДАРДЕ! Лажна држава Косово запањила свет! Ово је њена жалба на казну УЕФА за бежање с терена у Румунији