ЕПИДЕМИЈА ВЕЛИКОГ КАШЉА У БЕОГРАДУ: Број оболелих расте из дана у дан, лане није забележен ниједан случај
ГРАДСКИ завод за јавно здравље пријавио је епидемију великог кашља у престоници, потврђено је "Новостима" у овој здравственој установи.
Број оболелих расте из дана у дан, па је јуче забележена бројка од 346. Међу оболелима је највише деце школског узраста од 10 до 18 година, што је и нормално, јер су они и најактивнији.
Према речима епидемиолога др Иване Беговић Лазаревић, начелника Јединице за имунизацију Градског завода за јавно здравље, болест се дијагностикује у Институту за јавно здравље "Батут". Здравственим протоколом је предвиђено да се, уколико кашаљ траје до три недеље, ради пи-си-ар тест, а ако је у питању дужи период, у узорку крви се утврђује присуство Igм антитела. До појаве првих симптома болести долази након седам до десет дана, најдуже 21, од контакта са оболелом особом.
- Симптоми болести су у почетку слични прехлади, благи кашаљ, кијање, цурење носа, са благо повишеном температуром или без ње, који трају око недељу дана - објашњава др Беговић Лазаревић. - У другом, пароксизмалном стадијуму долази до значајног погоршања тегоба у смислу интензитета и учесталости кашља са пароксизмима, нарочито током ноћи, што може потрајати до шест недеља. До постепеног повлачења тегоба и потпуног опоравака долази у последњем реконвалесцентном стадијуму у периоду од неколико недеља.
Календаром обавезне имунизације предвиђена је вакцинација петовалентним цепивом Pentaxim, чија се прва доза прима са навршена два месеца. Прва ревакцинација је у другој години живота, друга пред полазак у школу и трећа у завршном разреду основне школе. Имунитет који даје вакцина није трајан.
БРОЈКЕ
Према подацима ГЗЈЗ у последњих пет година број оболелих од великог кашља у главном граду је био:
2018 - 29
2019 - 14
2020 - 3
2021 - 2
2022 - 0
- Заштита траје од шест до десет година, а око 70 одсто оболелих су деца која су вакцинасана пре наведеног периода - каже др Беговић Лазаревић. - Имунизација је најбоља заштита, а препорука је да они који нису примили вакцину то могу учинити до 13. године. Такође, препорука је и да ако има оболелих у породици где живе труднице и бебе, они превентивно почну са узимањем антибиотика.
Наша саговорница истиче да су најугроженија одојчад код којих најчешће долази до компликације у виду запаљења плућа, што може имати и смртни исход код беба. Због смањеног дотока кисеоника у мозак, неуролошке компликације код беба могу бити конвулзије и енцефалопатија.
Препоручујемо
ПОЈАВИО СЕ ВЕЛИКИ КАШАЉ: Епидемиолошка ситуација у Пчињском округу несигурна
21. 12. 2023. у 18:08
ВАКЦИНОМ ПРОТИВ ВЕЛИКОГ КАШЉА: Здравствени радници Српске апелују на грађане
14. 12. 2023. у 08:15
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)