НЕМА РУШЕЊА ВИЛА У ХАЏИ МЕЛЕНТИЈЕВОЈ: Жестока борба врачарских удружења за очување кућа у насељу Котеж-Неимар не јењава, помогао Град
СЕКРЕТАРИЈАТ за урбанизам и грађевинске послове по трећи пут одбацио је захтев инвеститора за прибављање грађевинске дозволе за радове на месту вила у Хаџи Мелентијевој улици 47 и 72 у врачарском насељу Неимар. Ситуација са објектима у Улици Јанка Веселиновића 10 и 15 и даље је неизвесна.
Ово није први насртај инвеститора на овај део града, пошто су слични случајеви претходне две године покушани и у Тополској 19, Улици Интернационалних бригада..
Иначе, културно-историјска целина Котеж-Неимар је у Евиденцији непокретности под такозваном претходном заштитом била до децембра 2020. године, када је истекла. Нови елаборат за заштиту је завршен, али чак од марта прошле године чека на усвајање у Влади Србије. Тај вакуум користе инвеститори како би узурпирали вредно земљиште на Врачару и науштрб старих вила сазидали стамбено пословне комплексе.
- Надлежни Секретаријат поново је 23. јануара одбацио захтев инвеститора за прибављање грађевинске дозволе у Хаџимелентијевој улици 47 и 72 услед различитих недостатака и неправилности, што су лепе вести - истакла је за "Новости" председница Друштва за очување Неимара Неда Милетић.
- Ту смо да заштитимо овај значајан део Врачара, односно бројне објекте који су право благо главног града. Наше друштво настоји да те објекте који заиста представљају културно добро сачува.
У Хаџи Мелентијевој 72 планира се изградња објекта који би имао две подземне етаже, приземље, три спрата и један увучени. Такође и објекат у Хаџи Мелентијевој 47 биће сличне спратности. Због тога су током претходне године становници Неимара, али и бројни Врачарци, одржали неколико протеста испред поменутих вила, како би скренули пажњу на урушавање вредне заоставштине.
- Посебно забрињава чињеница да је на објекту у броју 47, познатом генерацијама Београђана као ресторан већ уклоњен део ограде како би се омогућио приступ за механизацију - истакли су тада за наш лист из Удружења грађана "Тополска".
- Увек тражимо да Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове одбије захтев инвеститора за рушење, те да испоштује одредба ПДР која предвиђа да се за све целине у поступку утврђивања за културно добро морају уважити услови које налаже Завод за заштиту споменика.
Такође, огорчени Врачарци траже да Министарство културе на дневни ред Владе хитно стави одлуку којом се Неимар утврђује за просторну културно-историјску целину, и то на основу елабората градског Завода за заштиту споменика. Недавно је потписана петиција "Заштитимо Врачар", која предвиђа ограничење спратности и заузећа грађевинских парцела, увођење стилских и естетских критеријума и максимално повећање зелених површина. Тражи се и моментално обустављање било ког урбанистичког пројекта за подручје Котеж-Неимара док заштита не ступи на снагу, те благовремено обавештавање и консултације са грађанима у вези са доношењем и потенцијалним изменама планских аката.
ЈЕДНО ОД НАЈСТАРИЈИХ ДЕЛОВА
НАСЕЉЕ Котеж-Неимар представља једно од најсветлијих делова престонице прошлог века, а оивичен је улицама Максима Горког, Ђорђа Вајферта, Интернационалних бригада и Небојшином. Последњих неколико година, бројне зграде од изузетне вредности, као и оне које су уживале претходну заштиту, нашле су се на мети инвеститора.
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)