СТО ИЗОСТАНАКА ПО ПОЛУГОДИШТУ: Тренд бежања са часова у средњим школама исти као пре короне

Б. Борисављевић

09. 01. 2023. у 11:00

ТРЕНД честог бежања са часова настављен је и повратком ђака у школске клупе, после скоро двогодишње онлајн наставе због пандемије.

СТО ИЗОСТАНАКА ПО ПОЛУГОДИШТУ: Тренд бежања са часова у средњим школама исти као пре короне

Фото АП

Ученици средњих школа су, према проценама Форума средњих стручних школа Београда, у првом полугодишту, у просеку, одсуствовали са 80 до 100 часова. И док су се некада добре и лоше школе препознавале по бежању са часова, данас те поделе нема. Осим због избегавања одговарања и писмених, ђаци изостају јер нису уписали жељену школу, досаде на часовима...

Пракса је показала да су "најболеснији" матуранти, а "епидемије" косе ђаке, углавном, пред полугодиште и крај школске године. Најмање је одсуствовања са наставе у првој години, највише у четвртој. Професори кажу да се ученици у старијим разредима понашају као да су на факултету, спреме градиво, дођу и одговарају, добију пет и онда их опет нема до следећег одговарања. Родитељи су ту да им редовно правдају, уз уредна лекарска оправдања. Јер, и они се, као и ђаци, воде логиком да им је боље да дете не оде у школу, него да поквари оцену или добије кеца.

- На крају осмог разреда деца не знају шта желе да упишу, па иду за другарима или жељама родитеља - каже Милорад Антић, председник Форума средњих стручних школа Београда.

- Вођени тиме, изаберу школу коју не воле. Ако их професори некако не заинтересују, они почињу да беже са часова, добијају лоше оцене. Потребно је појачити професионалну орјентацију, како у школама, тако и у надлежним институцијама, како би се осмаци усмерили на прави избор, што би свакако побољшало њихов успех, али и смањило изостајање.

"Епидемије" косе ђаке крајем школске године, Фото М. Анђела

Антић наводи да је генерални проблем нашег образовања што се учи за оцену, а не за знање. У јурњави за добар просек, који даје и већу могућност избора средње школе, оцене се поклањају, знање брзо испари, па у средњу школу долазе и да не знају таблицу множења.

Закон прописује да се ученик упућује на разредни испит ако није присуствовао трећини часова од укупног фонда за један предмет, што је у пракси око 25 изостанака из једног предмета. Разредни испит није једноставан за ученика, јер се одговара цело градиво, па се већина професора труди да испита ученике током године, поготово ако је изостајање било у првом полугодишту.

МЕСЕЦ ДАНА

ЂАЦИ најчешће избегавају одлазак на часове када треба да одговарају. Неке процене говоре да годишње буде, у просеку, 160 изостанака по ученику.

Статистика бележи да српски средњошколци током школске године направе чак 48 милиона изостанака. Практично, то значи да ђаци са наставе изостану целих 30 дана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

АБА ЛИГА ПРИЗНАЛА: Судије двапут оштетиле Партизан у последњем минуту вечитог дербија, ево и како