СТО ИЗОСТАНАКА ПО ПОЛУГОДИШТУ: Тренд бежања са часова у средњим школама исти као пре короне
ТРЕНД честог бежања са часова настављен је и повратком ђака у школске клупе, после скоро двогодишње онлајн наставе због пандемије.
Ученици средњих школа су, према проценама Форума средњих стручних школа Београда, у првом полугодишту, у просеку, одсуствовали са 80 до 100 часова. И док су се некада добре и лоше школе препознавале по бежању са часова, данас те поделе нема. Осим због избегавања одговарања и писмених, ђаци изостају јер нису уписали жељену школу, досаде на часовима...
Пракса је показала да су "најболеснији" матуранти, а "епидемије" косе ђаке, углавном, пред полугодиште и крај школске године. Најмање је одсуствовања са наставе у првој години, највише у четвртој. Професори кажу да се ученици у старијим разредима понашају као да су на факултету, спреме градиво, дођу и одговарају, добију пет и онда их опет нема до следећег одговарања. Родитељи су ту да им редовно правдају, уз уредна лекарска оправдања. Јер, и они се, као и ђаци, воде логиком да им је боље да дете не оде у школу, него да поквари оцену или добије кеца.
- На крају осмог разреда деца не знају шта желе да упишу, па иду за другарима или жељама родитеља - каже Милорад Антић, председник Форума средњих стручних школа Београда.
- Вођени тиме, изаберу школу коју не воле. Ако их професори некако не заинтересују, они почињу да беже са часова, добијају лоше оцене. Потребно је појачити професионалну орјентацију, како у школама, тако и у надлежним институцијама, како би се осмаци усмерили на прави избор, што би свакако побољшало њихов успех, али и смањило изостајање.
Антић наводи да је генерални проблем нашег образовања што се учи за оцену, а не за знање. У јурњави за добар просек, који даје и већу могућност избора средње школе, оцене се поклањају, знање брзо испари, па у средњу школу долазе и да не знају таблицу множења.
Закон прописује да се ученик упућује на разредни испит ако није присуствовао трећини часова од укупног фонда за један предмет, што је у пракси око 25 изостанака из једног предмета. Разредни испит није једноставан за ученика, јер се одговара цело градиво, па се већина професора труди да испита ученике током године, поготово ако је изостајање било у првом полугодишту.
МЕСЕЦ ДАНА
ЂАЦИ најчешће избегавају одлазак на часове када треба да одговарају. Неке процене говоре да годишње буде, у просеку, 160 изостанака по ученику.
Статистика бележи да српски средњошколци током школске године направе чак 48 милиона изостанака. Практично, то значи да ђаци са наставе изостану целих 30 дана.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)