ПЕТАРДЕ ДРЖАЛИ ЧАК И У УСТИМА: У време новогодишњих празника пиротехничка средства доступна свуда

Ш. Маровић

26. 12. 2022. у 10:16

У ВРЕМЕ новогодишњих и божићних празника комунална милиција ће, као и годинама уназад, бити присутна на локацијама где се највише нелегално продају пиротехничка средства, око пијаца, великих тржних центара и на свим фреквентним тачкама.

ПЕТАРДЕ ДРЖАЛИ ЧАК И У УСТИМА: У време новогодишњих празника пиротехничка средства доступна свуда

Фото: М. Лабудовић

Посебно ће се контролисати зоне око школа.

Иако куповину пиротехнике закон дозвољава само старијим од 18 година, истраживања показују да је половина повређених млађа од 16 година. Како кажу стручњаци, деца углавном лакомислено баратају пиротехничким средствима, не размишљајући много о могућим последицама.

- Планирамо да око школа и вртића самим нашим присуством превентивно утичемо на то да најмлађи не користе притехничка средства и ако дођу у њихов посед - каже Ненад Лакић, руководилац Сектора комуналне милиције.

Ипак, деца се често играју петардама.

- Најчешће је држе упаљену до последње секунде, па је тек онда баце међутим, некада се прерачунају, она у међувремену пукне и тешко их повреди - истиче педијатар др Ивана Милић. - На тај начин најчешће долази до озледе шаке, па се дешавају трауматске ампутације једног, два или три прста. Врло су честе опекотине на рукама и до највећег степена, као и трауматске повреде очију и оштећење слуха, које, иако привремено, уопште није безазлено. Дешава се да деца једна другима убацују петарде у капуљаче, што додатно зна да остави последице по слух. Такође, власници љубимаца стално апелују да се не користи пиротехника, јер неколико минута забаве за њих су сати пакла.

Фото: Н. Скендерија

"Новости" су раније извештавале да се само за време дочека Нове године у Београду лекарима јави између 10 и 20 грађана са повредама задобијеним употребом пиротехничких средстава. Најчешће су то тинејџери, а "забава" иде дотле да стављају петарде у уста, па се такмиче ко ће дуже да издржи да их не избаци пре експлозије. Током године поднесе се и до 150 кривичних пријава.

Прописима о експлозивним материјама, ватромети и друга пиротехничка средства у слободној продаји су само од 15. децембра до 15. јануара, после ког датума се радње са овом робом затварају. У тих месец дана пиротехнику могу да продају само овлашћена предузећа, чији су запослени обучени за руковање, чување и транспорт експлозивних средстава.

Предузећа која тргују робом која подразумева коришћење експлозива, барута и других опасних пуњења морају да буду регистрована за тај посао. Строга правила под лупу стављају и магацине у којима се роба складишти. Ту су и лабораторијска испитивања свих средстава са експлозивним пуњењем која уђу у Србију. Тек после тестирања, динамити, ватромети и противградне ракете могу да добију решење од МУП да могу да се продају и користе.

За коришћење пиротехничких средстава на неадекватан начин нема санкција, али ако службеник затекне неког да баца петарде, то се сматра прљањем јавне површине и за то може да изрекне санкцију.

Особе које употребом петарди нарушавају јавни ред и мир и угрожавају безбедност грађана биће новчано кажњене са 50.000-100.000 динара, или радом у јавном интересу од 40 до 120 сати. Уколико се наведени прекршај изврши у групи од три особе или више, запрећена је казна затвора од 30 до 60 дана. Чак и ако петарда експлодира у приватном дворишту, а одјек се чуо на улици и узнемирио друге људе, особа која их је користила сносиће последице. Казне неће бити поштеђена ни деца млађа од 14 година, али ће уместо њих одговарати родитељи.

Ове мере су предвиђене законом, а каква је пракса познато је сваком становнику Београда.

 

ПРОДАЈА НА ЈАВНОЈ ПОВРШИНИ

ИЗ Секретаријата за послове комуналне полиције истичу за наш лист да они преузимају мере из своје надлежности само уколико је реч о продаји пиротехничких средстава на јавној површини. Новчане казне се крећу од 150.000 динара за правно лице, преко 25.000 за одговорно, 75.000 за предузетника, па све до 15.000 за физичко лице, и оне се примењују од априла 2017. године.

КАД ВАТРОМЕТ ПОКВАРИ СЛАВЉЕ И НАРУШИ ЗДРАВЉЕ

Градска општина Чукарица у сарадњи са Војском Србије, у оквиру активности везаних за цивилно-војну сарадњу, организовала је предавањa о ризицима употребе пиротехничких средстава, петарди, ватромета и бакљи за чукаричке основце и средњошколце.

Под називом "Кад пиротехника поквари славље и наруши здравље" предавања су одржана у Хемијско-прехрамбеној технолошкој школи и у Основној школи "Филип Кљајић - Фића", са циљем да основце и средњошколце упозоре на опасности и последице које употреба пиротехничких средстава може изазвати по живот и здравље људи и животиња.

Фото ГО Чукарица

Предавања је одржао официр Гарде Војске Србије Владимир Миловановић, капетан прве класе, а у име Градске општине Чукарица присуствовао је члан Већа Миљан Ћеранић.

Учесници предавања посебно су истакли опасност од нестручног руковања овим средствима, имајући у виду често и неадекватне услове чувања и технику која је настала у нелегалној производњи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КОЛИКО ТРОФЕЈА! ПА, ЈА НЕМАМ ТОЛИКО ГОДИНА! Килијан Мбапе остао у неверици када је ово сазнао о саиграчу (ВИДЕО)