НИ НАЈГОРИ УПРАВНИК ЗГРАДЕ НИЈЕ ИЗГУБИО ЛИЦЕНЦУ: Привредна комора Србије добила 553 жалбе на управитеље

А. ВОЈИНОВИЋ

07. 11. 2022. у 14:30

СУДУ части Привредне коморе Србије од 2019. до 28. октобра ове године стигле су 553 жалбе на рад професионалних управника, од којих су највише примедби имали Београђани - чак 70 одсто!

НИ НАЈГОРИ УПРАВНИК ЗГРАДЕ НИЈЕ ИЗГУБИО ЛИЦЕНЦУ: Привредна комора Србије добила 553 жалбе на управитеље

Са доделе првих лиценци 2017. године, Фото Танјуг

Међутим, иако притужби од примене новог Закона о становању не мањка, ниједан управник у овом периоду није изгубио лиценцу за рад. А списак разлога због којих станари нису задовољни својим председником стамбене заједнице је све дужи - да су недоступни, не одговарају на њихове позиве и примедбе, не обавештавају их о променама на заједничком рачуну, затим да рату за одржавање зграде не наплате исто власницима станова и корисницима пословних простора...

- У пријавама Суду части станари указују и на неизвршавање одлука стамбене заједнице, реализовање набавки на основу писаних сагласности власника посебних делова без заказивања и одржавања седнице скупштине станара, непоступање по правоснажним решењима грађевинске инспекције, повећање износа накнаде за послове професионалног управљања без одлучивања стамбене заједнице, тајно обављање свих послова управника преко друге особе и многе друге - наводе за "Новости" у ПКС.

- Највише пријава подносили су Београђани, и то преко 80 годишње, затим следе Нови Сад, Ниш, Панчево, Крагујевац, Јагодина, Крушевац...

Из ПКС истичу да ниједном управнику и поред одлука Суда части и других судова није одузета лиценца, нити су били брисани из регистра професионалних управника (у регистру их има 1.532, а активно је 853). На лични захтев или услед смрти из регистра је било обрисано 27 управника.

- Немамо сазнања колико је управника разрешено од примене новог Закона јер их дужности лишава стамбена заједница, а не Суд части. - објашњавају у ПКС.

МАЊЕ ИНТЕРЕСОВАЊЕ

ИНТЕРЕСОВАЊЕ за обављањем посла управика у Београду је с годинама опада, па је тако од почетка ове годино ПКС стигло 100 захтева за издавање лиценце, што је 30 одсто мање него лане. Многи који се усуде да се упусте у ову врсту посла брзо одустану када схвате шта све морају да раде, многи не издрже притисак, док се некима не исплати. За овај посао најчешће се пријављују старији од 50 година који су остали без посла и не могу да нађу ништа друго.

- Међутим, дешава се да управници након пријаве раскину уговор са том стамбеном заједницом. У овом периоду Суд части је изрицао мере друштвене дисциплине у зависности од тежине учињене повреде. За теже повреде изрицана је јавна опомена на интернет страници ПКС. У осталим случајевима било је речи о јавној опомени на управном одбору ПКС, док је најчешће, због постојања нарочито олакшавајућих околности, привредним субјектима била изрицана опомена.

Критике на рачун професионалних управника су веома честе, па су се тако претходних година станари у Београду често жалили што немају никакву комуникацију са њима, да служе само за узимање новца грађанима, многи су били револтирани јер ниједног управитеља нису могли да задрже ни неколико месеци, да су давали отказе без обавештења...

Свака стамбена заједница мора да има "менаџера", Фото Д. Миловановић

 

- Неколико управника су нам променили, а да нас нису ни обавестили - каже за "Новости" Мирјана З. из Београда. - Они су задужени за кризе које се десе у згради и када смо имали проблема са лифтом или водом која је цурела нисмо могли ништа да завршимо јер нису могли да подигну слушалицу, или су нам кад смо позвали рекли да више не раде код нас! А на све то ми по закону морамо сваког месеца да плаћамо то исто одржавање зграда да нас не би тужили!

Београђани су се претходних година највише жалили на професионалце, док су са управитељима били сложнији у зградама у којима је председник скупштине био неко од станара. Међутим, да ни станари у минулим годинама нису били одговорни показало се и да многи редовно не плаћају одржавање зграда, а умеју да поднесу жалбу.

- Многи од станара не измирују обавезе и не учествују у раду седнице скупштине станара, па се дешава да такав станар иницира поступак пред Судом части, иако су сви станари задовољни радом управника и чак не знају за вођење поступка пред овим судом.

 

ЖАЛЕ СЕ И КОЛЕГЕ

ИАКО се на управнике углавном жале станари у последње време ПКС је стигло више пријава које професионални управитељи подносе против својих колега, које се могу окарактерисати као нелојална конкуренција у смислу кодекса.

- Ту се пре свега мисли на предузимање непримерених радњи усмерених на раскид постојећих пословних односа између другог организатора и стамбених заједница са којима је у уговорном односу - истичу у Привредној комори Србије.

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности