ДИВАЦ СМЕЊЕН, А СЛУЖБА УГАШЕНА: Деценију и по од оснивања комунална милиција више не постоји

С. Видачковић

11. 10. 2022. у 09:41

КОМУНАЛНА милиција у Београду, онаква какву је знамо готово деценију и по, више не постоји.

ДИВАЦ СМЕЊЕН, А СЛУЖБА УГАШЕНА: Деценију и по од оснивања комунална милиција више не постоји

Фото И. Маринковић

Дојучерашњи начелник овог одељења градске управе Иван Дивац прошле недеље разрешен је са места в. д. секретара, док су комунални милиционари и остали запослени постали део новог Секретаријата за инспекцију, надзор и комуникацију, којим руководи Соња Божовић Подунавац. Одељење, које је градоначелник Шапић назвао "осињаком" је угашено, али остаје нејасно да ли ће службеници под новим именом "бели" имати иста овлашћења, односно да ли су ове промене у складу са Законом о комуналној милицији и да ли је уопште могуће да нови секретаријат наплаћује казне за паркирање или нелегалну уличну продају.

Прошле године, милиционари су добили нове летње и зимске униформе, за шта је Град платио око 1,6 милиона евра. Мада ће име променити у "бели", одела ће им остати иста, само ће бити промењена налепница са старим називом "комунална милиција". То је недавно потврдио и први човек престонице Александар Шапић.

- Неће се набављати нове униформе, већ ће се искључиво налепница променити. Будући да је нова униформа заиста квалитетна, гледаћемо само да налепимо другачију ознаку. Милицајци постају "бели", имаће нова задужења, те ће радити као продужена рука Града, да прати све што се дешава у његовом рејону, у зони коју дужи, да се шета око школа, вртића, да буде једна врста сигурности и безбедности за грађане, те да нам укаже на проблеме који се налазе на улици. У Београду их је сада око 400, а планирамо да их за годину дана буде између 1.000 и 1.500 - истакао је Шапић.

Александар Шапић, Фото Танјуг

Од репресије до потпуне депресије, тако би се могала описати историја комуналне полиције, како су се звали све до пре три године. На београдске улице први пут су изашли 2009. и тада су имали мали број задужења, попут контроле буке или непрописног шетања паса, прљања јавних површина, све како би растеретили обичну полицију, која није имала довољно капацитета да се бави очувањем комуналног реда.

Међутим, стизало је све више захтева и било све више ситуација у којима нико није надлежан, па је 2016. донет предлог закона да се прошире овлашћења комуналне полиције.

Грађани су се противили, чак 17.000 њих је потписало петицију против комуналаца, па је усвајање овог прописа "успело" тек 2019, када су постали "милиција" и када им је дозвољено да користе средства принуде.

Баш због тога што је било нејасно шта је све у надлежности комуналне, а шта редовне полиције, рад овог градског органа реда пратиле су бројне контроверзе. Интернет још памти снимке из 2015. на којима се види како комуналци хапсе путнике који су ухваћени у аутобусу без карте и одбијају да покажу лични документ. Обарају их на земљу, стављају лисице и чекају возило да их вози у станицу на "идентификацију".

Бачене лубенице испред седишта у Мекензијевој, Фото И. Маринковић

Крајем јуна 2016. испред седишта Комуналне полиције у Макензијеовј улици организован је протест због смрти продавца лубеница на Видиковачкој пијаци, који је преминуо после краће расправе са униформисаним лицима, поред тезге за коју је редовно плаћао закуп.

Огорчени суграђани су тада лубеницама гађали улаз њиховог седишта на Славији.

И Шапић је недавно рекао да је комунална милиција постала све оно што не треба да буде, помињао је чак и "рекетирање" ресторана како би се избегло писање казни за буку. Истакао је да се дешавало да, када неко пријави прегласну музику, газда ресторана добије податке о комшији коме смета свирка, те га позове и прети му. Казне за буку су се писале, али не увек и не свима.

Градска управа са Шапићем на челу најављује да ће "бели" бити свакодневно на улицама престонице, те да ће их људи моћи зауставити и питати било шта у вези са комуналним редом. Униформисани ће бити дужни да забележе њихов проблем и да им у року од 72 сата доставе одговор.

Фото П. Милошевић

"ОКО СОКОЛОВО"

ПРЕ две године, на београдским улицама појавило се "Око соколово", систем комуналне милиције, односно специјална возила која снимају непрописно паркиране аутомобиле, те евидентирају да ли је плаћен паркинг за возила која су регуларно остављена на местима у зони. Казне за неплаћено паркирање систем "Око соколово" издаје као што електронске дневне карте издају контролори. Ови аутомобили и данас крстаре улицама, али није познато да ли ће, по укидању комуналне милиције, овај вид контроле преузети "бели" у новом секретаријату.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (5)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности