ПОЗНАЈЕМ ТЕ ПО ОПАНКУ: У Музеју опанчарства влашки, војвођански, косовски, херцеговачки опанци и други експонати народне радиности
ЈЕДИНСТВЕНА колекција скоро 100 пари опанака, али и други експонати као што су народне ношње, буклије, чокањчићи, чак и стари гудачки инструменти, изложени су у Музеју опанчарства, у подавалском Селу Раковица.
Овај простор, који походе страни и домаћи туристи, отворен је 2015. године, али је, према речима власника музеја Дејана Милосављевића, идеја за настанак настала раније.
- Још 2010. године сам желео да сакупим и сачувам српски опанак зато што је он уникат свуда у свету. Када неко из Србије оде у иностранство и жели да представи своју културну традицију, осим заставе, ћириличког писма, важно место у том низу заузима и опанак - каже за "Новости" Дејан Милосављевић. - У нашем музеју раније је било око 70, а сада има до 100 пари опанака из различитих крајева Србије и места у којима Срби живе, као што су влашки, војвођански, косовски, херцеговачки...
Сви су они различитог квалитета и финоће. Постоје мушки и женски опанци, а разлика је у томе што опанци за мушкарце имају шиљкан, а женски немају. Наши преци су по облику опанака знали из ког краја неко долази.
Ипак, како каже Милосављевић, данас ова старинска обућа није квалитетна као раније.
- Опанак се некад правио од три врсте коже, телеће на ђону, са стране је била свињска и горњи део је чинила козја кожа. Данас увозимо скоро сву врсту кожа, осим козје, јер мањи домаћи произвођачи још увек њом могу да се снабдевају. Такође, пре су опанчари израђивали опанке и по недељу дана, док данас се своме послу посвете један дан и, наравно, обућа је лошија. Жао ми је због тога - прича Дејан.
Музеј опанчарства најчешће се посећује организовано, попут екскурзија или приликом обиласка Авале. Људи не пропуштају прилику да сврате и у ову "опанчарску оазу". Како каже Дејан, међу заинтересованим посетиоцима су и Руси, Иранци, Ирачани... - Постоји разлика у посећености пре и после короне, што је и нормално јер је мање догађаја, а и цела земља је била у кризи. Ипак, свако ко има жељу он ће доћи. Странци када посете овај музеј фотографишу се малтене поред сваког експоната, јер они ово не могу видети у својој држави - каже Милосављевић.
Међутим, иако је од самог почетка музеј смештен у Селу Раковица, Дејан је ипак одлучио да експонате пребаци у Лазаревац. - Простор је мали и самим тим је непримерен за један музеј. Због влаге ствара се и буђ која може да захвати изложене предмете, па на тај начин ненамерно уништавамо опанке - каже Милосављевић. - Осим тога, музеј се налази на кривини, па паркинга практично и нема.
Унутрашњост је богата и одевним предметима, али је и испред њега приказан богат садржај. - Негујемо не само опанчарску, већ и сарачку, товачку, тесарску, грнчарску радионицу, као и радионицу веза, ткања, тако да имамо укупно 22 занатске радионице. У дворишту смо изложили и алате који су скромни за опанчарски занат, али ако њиме управљају веште руке - ето опанака - прича наш саговорник. Овај очити заљубљеник подсећа:
- Опанчар није мајстор који произвољно ствара опанак. Он тачно зна који облик и боју ће му наменити. Иначе, сваки пар опанака има посебну причу.
ОД СЕДАМ МЕТАРА
НЕМА дела Србије у којем наш опанак од седам метара, направљен 2018. године, није био атракција. Приликом обележавања стогодишњице пробоја Солунског фронта, пожелео сам да и ја допринесем овом датуму, па сам заједно са Министарством туризма организовао изложбу под називом "Јунаци у опанцима". Тада смо у опанак од седам метара поређали остале старе 100 година и тако их заједно представили - с поносом прича наш саговорник.
МУЗЕЈ ВУНЕ У ЛАЗАРЕВЦУ
У СЕЛУ Брајковац код Лазаревца 9. априла ове године отворен је Музеј вуне, а у пројекту је учествовало и Министарство заштите животне средине. - Људи вуну не посматрају као важан ресурс, већ је бацају, а она је чак и лековита - истиче Дејан. - Моји пријатељи опанчари и ја били смо заинтересовани да нагласимо важност овог материјала, па смо један стари објекат у Лазаревцу преправили у музеј који је и почео да ради баш на Европски дан вуне.
БОНУС ВИДЕО - ТИТОВА ВИЛА ОД 50 МИЛИОНА ДОЛАРА: Погледајте како изгледа једна од најстаријих вила у Њујорку
Препоручујемо
ПУТНИЦА ДРЖАЛА КОНТРОЛОРКУ ЗА ВРАТ: Физички сукоб због лажних исправа
04. 10. 2022. у 16:56
ДА ЛИ СТЕ КУЛТУРНИ: Према Чехову, културне људе краси следећих осам особина
08. 10. 2022. у 17:58
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
БИЉАНА О РАЗВОДУ: Боље болан крај, него бол без краја
БИЉАНА је недавно прокоментарисала епидемију развода на домаћој естради.
27. 12. 2024. у 22:26
Коментари (0)