ТРИ ГОДИНЕ ЗА МАЊЕ ОД ДВА КИЛОМЕТРА: Булевар патријарха Павла као напуштено градилиште, читавом дужином тројица радника
ИЗГРАДЊА Булевара патријарха Павла ушла је у четврту годину, а план да се његов други део (прво почео да се ради) пусти до октобра у овом тренутку делује превише оптимистично.
Рокови за завршетак ове деонице дужине од непуна два километра померани су небројено пута откад је 2018. године почело измештање корита Топчидерке, односно кад су започети радови на другом делу.
Репортери "Новости" јуче су на овој деоници дугој 1,8 километара затекли само разбацане трамвајске шине, а од радника "ни корова". Слична је ситуација и на првој деоници, која је почела да се ради пре неколико месеци и чији је рок за завршетак мај следеће године. Пратећи тренутну динамику, и ту ће радови готово извесно бити одложени на неодређено време.
Иако су семафори и саобраћајна сигнализација уредно постављени, а пешачки прелази исцртани почетком године, даљег помака нема. Асфалт је потпуно завршен, али се чека уређење трамвајских баштица. Вероватно су и грађани овог дела престонице заборавили да су овом деоницом некад пролазили трамваји.
На првом делу, који ће раковачки булевар спојити са мостом на Ади, траса је само очишћена. На терену су јуче била свега три радника, што свакако не може померити ствари са мртве тачке.
- На неким пројектима постоји неодговорност, а негде зато што су у послове уведени људи без коначног пројекта - недавно је одговорио градоначелник Александар Шапић на питање зашто битни градски пројекти касне са реализацијом.
Наводећи управо пример овог булевара, Шапић је коментарисао:
- Када уведете извођача радова без коначног пројекта, онда не можете ни да му тражите да изводи радове у складу са пројектом, јер он није ни постојао. Него, у току самог извођења радова завршава се пројекат.
Измештање корита Топчидерке, што је био предуслов за проширење улице, започето је марта 2018. године. Урађен је тада нови мост у Пере Велимировића и зацевљен Каљави поток. Радови на другој етапи раковичког булевара дугој 1,8 километара почели су још у септембру 2019. године, а рокови за завршетак овог пројекта пролонгирани су неколико пута.
Иначе, вредност радова на првом делу саобраћајнице процењена је на 2,05 милијарди динара, а рок за извођење је 360 дана од увођења у посао. Изградња се одвија на траси напуштене железничке пруге, чиме је потпуно сачуван Топчидерски парк на овом потезу. Пројектом је обезбеђено денивелисано укрштање трамваја и друмског саобраћаја, што знатно повећава безбедност свих учесника у саобраћају.
Дужина ове саобраћајнице биће 1.940 метара и имаће по две саобраћајне траке по смеру, раздвојене разделним појасом ширине четири метра, док ће тротоари бити променљиве ширине, а најмање два метра. На траси су планирана два кружна тока и трокрака раскрсница са Булеваром војводе Мишића.
Покушај да будемо прецизни и сазнамо какви су нови рокови није успео, јер Дирекција за градско-грађевинско земљиште, у складу са новим правилима Града, не шаље одговоре директно, већ посредством градских служби. Одговор није стигао ни после две недеље чекања.
КРИВА ПРОЈЕКТНА ДОКУМЕНТАЦИЈА?
НАДЛЕЖНИ су као првобитни крај уређења другог дела Булевара патријарха Павла најавили за пролеће 2021. године, али је тада рок померен за почетак септембра. Због недостатка радника и проблема са пројектном документацијом, која није била усклађена са стварним положајем постојећих подземних инсталација на терену, ни тај рок није испоштован. Потом је све требало да буде готово у јуну, а изгледа да и октобар делује само као пусти сан.
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (1)