ГРЕЈАЊЕ НА "СМЕДЕРЕВАЦ" И У ЦЕНТРУ ПРЕСТОНИЦЕ: Београђани решили да се обезбеде за зиму и све више ангажују оџачаре
ИАКО надлежни најављују да енергената за зимску сезону има довољно и да неће бити рестрикција струје, због гасне кризе изазване ратом у Украјини, Београђани су решили да се на време побрину да им станови буду топли.
Последњих дана бележи се већи број позива Комуналном предузећу "Димничар" и то од грађана који су, први пут ове године, решили да очисте димњаке и наложе "смедеревац", ако се радијатори у стану охладе. После дуже година оџачари се пењу на кровове зграда и у ужем градском језгру. Ипак, како нам је својствено да се већина послова ради у "мунут до 12", права навала се тек очекује.
Према речима Ирене Кулић, ПР "Димничара", осим позива грађана који имају индивидуална ложишта, јављају се и управници зграда тражећи чишћење канала у вишеспратницама. Она истиче да редовно чишћење и брига о димњацима сваке године доприноси штедњи и оптималном коришћењу енергената, што није случај када је ложиште запуштено. Оџачара тренутно има довољно за потребе престонице, њих око 55, али наследника нема. Иако су се некада школовали у Грађевинској школи, ово занимање је постепено избрисано из образовног система. Млади не желе да се гараве, па и димничари деле судбину осталих занатлија.
- Имамо Центар за обуку димничара, јединствен у Србији - каже Кулићева. - Обука траје три месеца, а 80 одсто наставног фонда је практични рад. Да би могли да стекну искуство и рутину у раду потребно је око годину дана да постану оспособљени оџачари. Критеријуми за пријем кандидата на обуку су спуштени максимално. Некада је било потребно да су завршили средњу школу, а сада могу да се пријаве са основном школом, па и са само неколико разреда. Добродошао је свако ко хоће да ради. Тренутно имамо довољно људи, али је битан план за наредни период. Ако следеће године пет димничара оде у пензију, ми морамо имати пет оспосбљених који ће их заменити.
Наша саговорница наводи да им људи одлазе, али да је адекватна зарада нешто што би их задржало. Предузеће се само издржава, а цена услуга није мењана од 2011. године када је, каже Кулићева, минимална цена рада била око 20.000 динара, а данас је 36.000 и биће повећана. На уплатници "Инфостана" димничарске услуге су најмања ставка са 1,38 динара по квадрату, односно 70 динара месечно за 50 квадрата. Она истиче да је то веома ниска цена и да мора бити повећана, јер неће имати ко да ради, а без димничара се не може.
Оџачари имају бенефицирани радни стаж и морају бити здрави.
У КП "Димничар" се користи опрема која иде у корак са савременим трендовима у овој области. Поред индивидуалних ложишта, димничари су ангажовани и у хотелијерству и енергетици за чишћење великих котлова, резервоара.
И "Беоком" прима позиве
ДИМНИЧАРИ излазе на терен дан по пријему позива, када се повећа број чека се два-три дана, а у "пику" сезоне, када дневно буде и више од 200 грађана који окрену број, чекање може потрајати и до пет дана.
- У септембру и октобру димничари практично раде по цео дан, тако да не можемо да кажемо тачно време кад ће доћи - каже Кулићева. - Грађани могу да позову и преко "Беоком" сервиса, који има знатно већи број оператера, и тако затраже нашу услугу. Када нам се обраћају мејлом, треба да напишу име и презиме, тачну адрсу, да ли редовно плаћају "Инфостан", да ли имају индивудално ложиште.
Препоручујемо
КИЛОВАТИ ЈЕФТИНИЈИ ОД ПЕЛЕТА! Павловић: Грађани се окрећу грејању на струју
10. 09. 2022. у 07:33
РАДИЈАТОРИ ТОПЛИ ОД 15. ОКТОБРА: Највеће топлане у Србији спремне за зимску сезону
10. 09. 2022. у 09:21
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (2)