ЗБОГ ЧЕГА ЈЕ МУЗИКА КАО РЕЛИГИЈА: Петнаестогодишње ученице Филолошке гимназије снимиле документарац

Б. БОРИСАВЉЕВИЋ

18. 09. 2022. у 16:00

СА само 15 година, Уна Крстојевић и Милица Крњаја, ученице другог разреда Филолошке гимназије (специјализовано одељење за сценску, аудио и визуелну уметност), као комплетни аутори, потписале су краткометражни документарни филм, под називом "Музика као религија", са жељом да прикажу музичку сцену у унутрашњости и у Београду.

ЗБОГ ЧЕГА ЈЕ МУЗИКА КАО РЕЛИГИЈА: Петнаестогодишње ученице Филолошке гимназије снимиле документарац

Фото: П. Милошевић

Премијера је одржана синоћ у препуној дворани Дома културе у Чачку. Ове сјајне девојке, за које ће се тек чути, поручују да је младим људима потребан ветар у леђа и да им само "мало фали" да крену.

У разговору за "Новости", Уна и Милица откривају нам да су саме написале сценарио, режирале, монтирале, продуцирале, побринуле се за ауторска права извођача, чију су музику користиле у филму и све остало што је по закону потребно. У главним улогама су два малолетна момка из Миличиног родног града Чачка, који свирају у кафани и тако издржавају своје породице. Актери филма су актуелни репер Никола Дамјановић Кртина и репер старе гарде Никола Ћосић Бвана, као и три девојке које покушавају да се баве народном музиком у Београду. Као круна целе приче појављује се и легенда рок сцене Срђан Гојковић Гиле, који износи своја искуства.

- Оживели смо њихове животне приче, снимили њихово природно окружење и све што они раде - каже Уна. - За само годину дана у школи смо научиле много тога што смо практично примениле у филму. Школа нам је дала опрему коју је имала и дала нам невероватан ветар у леђа. Директорка Драгана Ћећез Иљукић и професори су увек били ту шта год нам је требало. Они су нама били и психолози и породица. Све.

ПОДКАСТ ЗА ВРШЊАКЕ

Ауторке филма планирају да ускоро покрену подкаст за своје вршњаке.
- Има мало програма за средњошколце. Сви су на друштвеним мрежама. То је у реду, али хајде да направимо нешто ново - поручују Уна и Милица. - Ново место, где неко ко има 15-16 година тражи посао, психолошку помоћ, прича о менталном здрављу. Где ђаци могу да сазнају о размени ученика, да сазнају нешто о музици, филму. Постоји толико тема о којима се не говори. Желимо да дамо одговоре на та питања.

Прва клапа је пала 17. фебруара, а седам месеци касније Уна и Милица су се поклониле публици у Чачку. Кажу да је било тренутака када су хтеле да одстану. Током снимања, Милица је седам пута завршила на антибиотицима, две недеље нису могли да устану из кревета, у школу су ишле са температуром, пиле чајеве на часу. Обе су са скоро свим петицама и кажу да, ако се пропусти неки час, тешко је надокнадити изгубљено.

Фото: П. Милошевић

- Нисмо имале компјутер на којем смо могли да монтирамо, нисмо имале спонзоре - прича Милица. - Родитељи су помагали кад су могли. Све то много кошта. Скупљали смо новац, како смо знали и умели. Баба да за чоколаду, за сладолед, склонимо са стране. Будемо у школи седам часова, онда одемо у Земун Поље код дечка који нам је дао компјутер, радимо цео дан, идемо кући и онда ујутру поново у школу.

ПЛАКАТ

- ШТА музика представља различитим људима? Како је било некада бавити се њоме, а како је данас? Одговарамо на питања да ли Београд даје музичарима потпуну слободу или поједине саботира, и како је бавити се јавним послом са 15, а како са 60 година, умори ли се човек после неког времена и оно најважније - да ли на крају све то вреди? Напослетку испада да ономе ко је изводи, музика је као религија - пише на плакату за најаву филма.

На сусрет са Гилетом девојке су касниле. Кажу да је у почетку био неповерљив према њима. Међутим, како је време одмицало, чувени рокер је поручио кафу себи и девојкама и попричао са њима о плановима за будућност.

- Наилазиле смо на подсмех, нису нас схватали озбиљно. Морале смо да се потрудимо, не да нас узму за озбиљно, већ само да нас саслушају - прича Милица. - Људи имају предрасуде кад чују да имамо 15 година. Нама никад није било тешко да докажемо да смо довољно озбиљне, јер јесмо. Али, некад нешто повреди его човеку, чак и ако смо деца. Тренутно си "нико". И бићеш "нико" све док не изградиш своје име.

У мору празних прича разних тиктокера, јутјубера, инфлуенсера, Уна и Милица својим вршњацима отварају неке нове видике.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (1)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Црногорски судија пехаром ударио тренера из лажне државе Косово (ВИДЕО)