НАСЛЕЂЕ ПОД ЛУПОМ МОДЕРНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ: Целокупни простор биће ревитализован (ФОТО)
НА Београдској тврђави се већ месецима спроводе многобројни радови који би требало да улепшају и унапреде богато наслеђе на овом простору.
Видин капија и казамати Војног музеја, први су на листи за ревитализацију на београдском утврђењу, док је обнова Зиндан и капије Карла Шестог у току. Осим грађевинских радова спроведених због очувања објеката, ЈП "Београдска тврђава" улаже напоре да историју Београда прикаже и уз помоћ нових технологија кроз макете и документарне филмове. А, завршено је и 80 одсто радова на безбедносној заштити читавог комплекса.
Последњи радови пре актуелних на обнови Зиндан и Капије Карла Шестог спровођени су пре 50 година. Осим што се мајстори баве овим капијама, Завод за заштиту споменика је већ израдио пројектно-техничку документацију за Видин капију и казамате Војног музеја, а прибављене су и грађевинске дозволе, тако да су, кад средства стигну, ово први следећи кораци у очувању наслеђа. Према плановима ЈП "Београдска тврђава", целокупни комплекс биће ревитализован.
У Барокној капији налази се и једна стална поставка, а изложене су макете Београдске тврђаве у 3Д технологији. Тако су посетиоци у прилици да виде како је овај простор изгледао као српско средњовековно утврђење, током турске владавине и велике аустријске барокне реконструкције. Описане су и историјске прилике из сва три периода, али и објекти који су грађени. Странци су такође у прилици да боље упознају београдско наслеђе, јер је овај материјал доступан на пет светских језика.
- Римски бунар одувек привлачи велику пажњу, зато је одскоро доступан и документарни филм који се пројектује у једној од просторија у самом објекту. На овај начин посетиоци ће бити у прилици да виде како изгледа силазак у бунар и ходници, као и да се упознају са његовом историјом. Филм је настао у склопу пројекта унапређења и модернизације, које је прошле године финансирало Министарство трговине, туризма и телекомуникација - подсећају у ЈП "Београдска тврђава".
Осим обнове споменика, у плану је и едукација становништва о споменику природе и одржавање радионица кроз које би се промовисало заштићено подручје Калемегданског рта.
Београђани су навикли да током шетње Калемегданом виде и интересантне поставке које обрађују различите теме. Тако ће до краја месеца посетиоци бити у прилици да на плтоу код "Победника" виде изложбу под називом "Геонаслеђе - приче о прошлости - Калемегдански рт". Иначе, Калемегдански рт има изузетно велики значај и зато је сврстан у прву категорију заштићеног подручја које има међународни и национални значај.
- Посетиоци ће видети фосилне остатке који су пронађени у овој стени из најранијег стадијума у историји некадашњег Панонског мора. Постоји легенда да је ова кречњачка стена заслужна за име престонице. Белина гребена с остацима Тврђаве, која се гледана одоздо вероватно истицала у пејзажу својим бедемом и кулама грађеним од камена истог састава и боје, вероватно је и одредила ново име граду, Бели град - Београд - подсећају у ЈП "Београдска тврђава".
- Да би све важне тачке Тврђаве и парка биле сачуване, на територији најстаријег дела града уводи се видео-надзор којим ће безбедност на утврђењу бити на вишем нивоу - наводе у ЈП "Београдска тврђава". - Упоредо с камерама, цео простор биће "покривен" бежичним интернетом.
За видео-надзор завршено је око 80 одсто грубих радова на постављању инфраструктуре и по завршетку свих законских процедура камере ће бити у функцији.
У СТАМБОЛ КАПИЈИ
ОСИМ поставки на отвореном које посетиоцима Калемегдана увек скрену пажњу да застану и погледају интересантне теме, у галерији Стамбол капије постоје сталне изложбе.
Сваке године распишемо конкурс на који могу да се пријаве заинтересовани уметници, чланови удружења ликовних и примењених уметника, и студенти завршних година. Тренутно су овде изложени радови уметнице Ангелине Вукосав, а улаз је бесплатан.
НАЈСТАРИЈИ ДЕО ПРЕСТОНИЦЕ
БЕОГРАДСКА тврђава је најстарији простор у престоници. Одавде се развијала историја града која сеже још у доба праисторије, а формирање ове фортификационе целине трајало је два миленијума.
Горњи град, који је најстарије језгро Тврђаве, потиче из времена Римљана и подигнут је крајем старе и почетком нове ере. Утврђење се мењало кроз векове, па је од античког логора, преко средњовековног града постао бастион артиљеријске тврђаве. Кроз све ове периоде грађени су различити споменици који су сведоци бурне историје града, а карактеристичне су многобројне капије на простору Тврђаве.
Зиндан капија потиче из 15. века и карактеристична је по две округле куле на улазу. Током 18. века изграђена је Капија Карла Шестог која је име добила у знак сећања на овог аустријског цара, а у његово време град је по први пут пао у руке Хабзбурговаца. Видин капија изграђена је средином 18. века, током турске реконструкције Београда.
Препоручујемо
ОТВАРАЊЕ ПОНУДА 3. ОКТОБРА: Ако извођач сад не буде изабран, чекаће се ребаланс буџета
10. 09. 2022. у 10:45
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)