СТАРИ СЕФ ЧУВА ТАЈНЕ ЈЕВРЕМОВЦА: Скривено благо Ботаничке баште - библиотека са изузетним насловима

Б. Борисављевић

24. 07. 2022. у 12:32

РЕТКИ су Београђани који знају за скривено благо Ботаничке баште "Јевремовац" - библиотеку Института за ботанику Биолошког факултета, једну од најстаријих и најбогатијих у југоисточној Европи.

СТАРИ СЕФ ЧУВА ТАЈНЕ ЈЕВРЕМОВЦА: Скривено благо Ботаничке баште - библиотека са изузетним насловима

Фото П. Милошевић

У овој образовној установи се чувају веома ретке и вредне књиге из 15. и 16. века, а библиотека се може похвалити да је, једна од осам у свету која има издање "Флора Грека". Такође, ту је и "Флора", најстарији ботанички часопис, чији је први број издат 1818. године.

Према речима Ане Ржаничанин, самосталног стручног сарадника у хербаријумској научној збирци Института за ботанику, фонд чини између 6.000 и 7.000 наслова. Недостатак простора је учинио да се књиге налазе и у магацину, па је тешко утврдити њихов тачан број. Због лоших услова, неке књиге и часописи релативно новијег датума уклоњени су јер су повукли влагу и почели да буђају. Крунски драгуљ библиотеке је "Флора Грека", величанствена едиција у десет томова о самониклим биљкама Грчке, Мале Азије и Леванта, животно дело Џона Сибторпа - открива Ржаничанин. Друго издање купљено је 1926. године за 116.000 динара од Геце Кона.

- То је луксузно и раритетно издање са скоро 1.000 илустрација биљака у природној величини, а на основу оригиналних цртежа чувеног ботаничког сликара Фердинанда Бауера - открива Ржаничанин.

- Најстарија књига је из 1562. године - "Историја света" од Плинија Млађег, енциклопедијско дело античког света на старофранцуском преводу. Реч је о књигама које се држе у сефу, у специјалним условима. Неке имају слике које су руком цртане. Како је пигмент фотолабилан, препорука је да се што мање износе у јавност, јер светлост и блиц утичу на разградњу пигмента.

Фото П. Милошевић

У књижном фонду су записи Јосифа Панчића из 1878. године - "Флора у околини београдској, по аналитичком систему". У првом издању је наведно 1.057 биљака, а у последњем их је било стотинак више.

- Осим што је био ботаничар, Панчић је био веома отворен према обичном свету - прича наша саговорница.

- Желео је да помогне људима да се укључе у гајење биљака. Књига "Шафран", односи се на гајење комерцијалног шафрана, како би нешто зарадили и обезбедили себи бољи живот.

Ана Ржаничанин, Фото П. Милошевић

Средњошколаци су некада изучавали и "Ботанику", па је на полицама и уџбеник за први и други разред, који је написао Недељко Кошанин, управник Ботаничке баште "Јевремовац".

Међу насловима је и "Приручник за ботаничаре" из 1879. године, који открива шта један ботаничар треба да има на терену, како да користи лупу, да хербаризује биљку. Ту су и "Правила о Ботаничкој башти "Јевремовац", штампана 1898. године. Иако су написана пре 124 године, без икаквих измена се могу примењивати и данас.

Фото П. Милошевић

ОСНОВАНА 1853. ГОДИНЕ

- БИБЛИОТЕКА Ботаничке баште "Јевремовац" је основана 1853. године доласком Јосифа Панчића за проферсора и асистента природних наука на Лицеју - каже Ржаничанин.

- Један од првих проблема је био што није било литературе. Он је почео да сакупља књиге, научне часописе, како би се омогућио напредак и рад са студентима.

Библиотека је 1908. године, из зграде Ректората пребачена у Ботаничку башту. Током Првог и Другог светског рата, доста књига је однето, а један део је добијен и као ратна репарација.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СРБИ ЋЕ БИТИ ПОНОСНИ: Ево како се зове син Николе Јокића (ФОТО)