СТАРИ СВЕ ЧЕШЋЕ ЗАБОРАВЉЕНИ И НАПУШТЕНИ: Смрт пара на Палилули и њихово откриће после три године покренуло многобројна питања
СЛУЧАЈ пара чији су скелети после три године пронађени у стану у Улици браће Грим 16 на Палилули запрепастио је јавност, али и отворио многобројна питања.
Како за "Новости" прича психолог Марија Недејин, све је чешћи случај да старији грађани бивају напуштени и заборављени, посебно у великим градовима попут Београда.
Војна Радојчић (80) и њен партнер Алберт (84), који је имао италијанско држављанство, пронађени су на кревету свог стана, након што је брат Албертовог зета довео мајстора да обије врата. Несносан смрад ширио се годинама из овог простора, а комшије су безуспешно два пута алармирале полицију. Податак да три године нико није обишао времешни пар посебно је скренуо пажњу на социјални аспект овог случаја.
- Сличних ситуација је све више, посебно се то односи на велике градове - истиче за наш лист Недејинова. - Пандемија корона вируса дефинитивно је додатно допринела томе, али губитак социјалног живота траје већ више од деценије. На то највише утиче друштвена и економска криза, која се продубила после 2010. године. И темпо живота има немерљив утицај, та чувена трка за новцем, па људи забораве једни на друге. У случају пара из Улице браће Грим, вероватно су породични односи били изузетно лоши, чим ћерка годинама није долазила да обиђе мајку.
НАСРТАЛА НА КОМШИЛУК
ИЗ стана Војне Радојчић и њеног партнера Алберта често су се могле чути свађе и инциденти, а комшије истичу да ју је италијански држављанин често тукао.
Несрећна жена је такође била преке нарави, често је из чиста мира насртала на комшије, а неколико пута завршавала је у психијатријској болници на лечењу.
Сличан случај овом са Палилуле догодио се и пре седам месеци, када су у стану у Улици браће Јерковић нађена тела Д. В. (87) у кревету и њеног сина који је био на поду, јер је наводно био непокретан и болестан. Такође, у кратком размаку током 2020. пронађено је неколико тела људи у фази распадања, за које се нико месецима није распитивао.
- Изгледа да се више нема времена за социјалну комуникацију, људи се одаље једни од других, па се на крају изгуби сваки контакт. Ипак, неке особе су изузетно тешке и напорне за комуникацију, па их то одвуче од породице и пријатеља. Данас готово сви и окрећу главу од проблема, насиља у породици, па се због тога многи затворе у себе. Корона и затварање тек су додатно унели бојазан у народ.
Наша саговорница истиче да ће ситуација бити све тежа, јер млађе генерације одрастају без сталног присуства родитеља.
- Нема ни социјалног живота, дружења са друштвом и рођацима, а то доста утиче на отуђење - каже психолог.
- Постоји податак да 40 одсто становништва наше земље користи разна средства за смирење.
Препоручујемо
СЛИКАРКА НА УЛИЦИ: Из стана у Цвијићевој улици 79 принудно избачена Драгана Милисављевић
09. 07. 2022. у 09:38
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (2)