ЗАШТИТА НЕИМАРА У ФИОЦИ: Удружења са Врачара протестовала против рушења старих вила на Врачару
ЧЛАНОВИ три удружења са Врачара одржали су јуче у Моравској 10 протест због најављеног рушења две предратне виле у Хаџи Мелентијевој 47 и 72 у насељу Неимар.
Одлучни у борби да стану на пут бахатим градитељима изнели су три главна захтева - да Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове одбије захтев инвеститора за рушење ове две виле и издавање грађевинске дозволе за изградњу вишеспратница на овим локацијама, као и да Министартво културе на дневни ред стави одлуку којом се Неимар утврђује за просторну културно-историјску целину.
- Вила у Хаџи Мелентијевој 47, односно Моравској 10 (има две адресе јер се налази на углу), под заштитом је Завода за заштиту споменика културе и не би смела да се руши - каже за "Новости" Марко Станковић из Друштва за очување Неимара.
- Инвеститор поред рушења планира и да заузме цео сквер заједно са трафостаницом и овде подигне зграду.
Наш град је рушен толико пута у историји, а сада смо почели и сами то да радимо.
Раскрснице и делови улице продају се инвеститорима да би ту градили вишеспратнице.
Према речима нашег саговорника, њихова удружења нису против изградње Београда нити зидања нових квадрата, већ сматрају да би културно-историјске целине морале да остану у свом аутентичном облику.
- Писали смо свим надлежним институцијама, Заводу, Секретаријату за урбанизам и имамо писмо за четири министарства поводом рушења виле у Хаџи Мелентијевој 72 - каже Станковић.
- Од Завода смо добили изричит одговор да вила не сме да се руши и да су они против. Исто су рекли и Секретаријату пре него што су издали инвеститору локацијске услове, што значи да су се оглушили о мишљење Завода.
Неда Малетић у име Удружења грађана Тополска нагласила је да нико нема права да сквер на углу Моравске 10 и Хаџи Мелентијеве 47, где се налази вила, прода инвеститору јер је реч о јавној својини.
- Овде је планирана изградња вишеспратнице са 3.500 квадрата - каже Милетићева. - да би изградио тако велику зграду, инвеститор би морао и да посече дрвеће. Уништавати оволико зеленило је недопустиво, Неимар је вртно насеље са кућама и великим баштама.
Чланови удружења истичу да је нарочито важно да Министарство културе коначно на дневни ред Владе стави одлуку да се Неимар прогласи за културно-историјску целину од посебног значаја што ће му једино обезбедити трајну заштиту.
Протесту је присуствовао Милош Јовановић, председник Друштва за уређење и улепшавање Крунског венца, иначе председник коалиције НАДА.
ИСТОРИЈАТ
- ВИЛА у Хаџи Мелентијевој 72 изграђена је 1927. године за Јакова Козинског, грађевинског инжењера руско јеврејског порекла - каже Неда Милетић.
Здање у Моравској 10, ондосно Хаџи Мелентијевој 47, подигнуто је такође 1927. године, а власник је био Никола Беланчић, рударски инжењер и у то време високи чиновник у Министарству рударства.
Препоручујемо
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)