ЗАШТИТА НЕИМАРА У ФИОЦИ: Удружења са Врачара протестовала против рушења старих вила на Врачару
ЧЛАНОВИ три удружења са Врачара одржали су јуче у Моравској 10 протест због најављеног рушења две предратне виле у Хаџи Мелентијевој 47 и 72 у насељу Неимар.
Одлучни у борби да стану на пут бахатим градитељима изнели су три главна захтева - да Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове одбије захтев инвеститора за рушење ове две виле и издавање грађевинске дозволе за изградњу вишеспратница на овим локацијама, као и да Министартво културе на дневни ред стави одлуку којом се Неимар утврђује за просторну културно-историјску целину.
- Вила у Хаџи Мелентијевој 47, односно Моравској 10 (има две адресе јер се налази на углу), под заштитом је Завода за заштиту споменика културе и не би смела да се руши - каже за "Новости" Марко Станковић из Друштва за очување Неимара.
- Инвеститор поред рушења планира и да заузме цео сквер заједно са трафостаницом и овде подигне зграду.
Наш град је рушен толико пута у историји, а сада смо почели и сами то да радимо.
Раскрснице и делови улице продају се инвеститорима да би ту градили вишеспратнице.
Према речима нашег саговорника, њихова удружења нису против изградње Београда нити зидања нових квадрата, већ сматрају да би културно-историјске целине морале да остану у свом аутентичном облику.
- Писали смо свим надлежним институцијама, Заводу, Секретаријату за урбанизам и имамо писмо за четири министарства поводом рушења виле у Хаџи Мелентијевој 72 - каже Станковић.
- Од Завода смо добили изричит одговор да вила не сме да се руши и да су они против. Исто су рекли и Секретаријату пре него што су издали инвеститору локацијске услове, што значи да су се оглушили о мишљење Завода.
Неда Малетић у име Удружења грађана Тополска нагласила је да нико нема права да сквер на углу Моравске 10 и Хаџи Мелентијеве 47, где се налази вила, прода инвеститору јер је реч о јавној својини.
- Овде је планирана изградња вишеспратнице са 3.500 квадрата - каже Милетићева. - да би изградио тако велику зграду, инвеститор би морао и да посече дрвеће. Уништавати оволико зеленило је недопустиво, Неимар је вртно насеље са кућама и великим баштама.
Чланови удружења истичу да је нарочито важно да Министарство културе коначно на дневни ред Владе стави одлуку да се Неимар прогласи за културно-историјску целину од посебног значаја што ће му једино обезбедити трајну заштиту.
Протесту је присуствовао Милош Јовановић, председник Друштва за уређење и улепшавање Крунског венца, иначе председник коалиције НАДА.
ИСТОРИЈАТ
- ВИЛА у Хаџи Мелентијевој 72 изграђена је 1927. године за Јакова Козинског, грађевинског инжењера руско јеврејског порекла - каже Неда Милетић.
Здање у Моравској 10, ондосно Хаџи Мелентијевој 47, подигнуто је такође 1927. године, а власник је био Никола Беланчић, рударски инжењер и у то време високи чиновник у Министарству рударства.
Препоручујемо
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
ЛУКАС ЖЕСТОКО О СЕВЕРИНИ ПОСЛЕ ИЗЈАВЕ О ЈАСЕНОВЦУ: "Она је будала, прича бљувотине о Србији, а син јој Србин"
У НОВОМ издању емисије "Четири и по жене", код водитељки Зине Ал Саттаф, Катарине Одаловић, Јадранке Јевтић и Маје Мојсовски Рашевић, гост је био певач Аца Лукас.
27. 12. 2024. у 09:30
Коментари (0)