ИНФОЦЕНТАР У ДОМУ ОМЛАДИНЕ: За избеглице из Украјине

Novosti online

06. 05. 2022. у 13:28

ЗАМЕНИК градоначелника Горан Весић обратио се данас на свечаном отварању инфоцентра у Дому омладине Београда и том приликом представио сајт „Open Belgrade” за избегле особе из Украјине, Русије и других земаља тог дела Европе.

ИНФОЦЕНТАР У ДОМУ ОМЛАДИНЕ: За избеглице из Украјине

Фото: Беоинфо

Весић је навео да ће у овом простору све избегле особе из ратом захваћених подручја моћи да добију информације о свим правима на основу нашег закона. Поред тога, за њих је доступан веб-сајт, а смартфон апликација биће покренута у наредне две недеље.

– Град Београд је ово урадио заједно са Министарством унутрашњих послова, Министарством просвете, Министарством здравља, Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Комесаријатом за избеглице и нашим ресорним секретаријатима. Избеглим особама је омогућено да се на једном месту упознају са свим правима која могу да имају у Србији. Влада Републике Србије у марту је донела одлуку да сви који долазе из Украјине стичу право на привремену заштиту. То право им даје могућност да бораве, раде, отворе банкарски рачун, имају фирме и сва друга права која имају и грађанке и грађани Србије. Наравно, када дођете са стране, некад могу да се десе проблеми и идеја овог места јесте да помогнемо људима – рекао је Весић у изјави за медије.

Фото: Беоинфо

У договору са Београдским центром за људска права омогућена је и бесплатна правна помоћ на три језика – енглеском, украјинском и руском.

– Све ово показује да је Београд отворен град и да има емпатију према људима који су у невољи. Они који беже од рата, који су морали да напусте своје домове и имовину, овде су добро дошли и моћи ће да остваре своја права – рекао је Весић, подсећајући да је у Београд више стотина хиљада избеглица дошло током рата у бившој Југославији, као и да смо имали мигрантску кризу.

Весић је навео да од почетка следимо европску политику када је реч о рату у Украјини, те да смо се обавезали да прихватимо избеглице из ратом захваћених подручја. Он је прецизирао да је идеја потекла од тога што у његовом волонтерском тиму ради девојка из Украјине, која је пре четири недеље дошла из те земље. Причајући са њом схватио је са каквим се све проблемима ови људи суочавају, а неки од њих су неопходна здравствена терапија, кућни љубимци, због чега је укључен „Енимал рескју”, предшколско образовање и слично.

Фото: Беоинфо

Мирослав Хочак, потпредседник Европског конгреса Украјинаца и члан Националног савета украјинске националне мањине, захвалио је Горану Весићу и Граду Београду на овој иницијативи и истакао да овај савет даје пуну подршку.

– Данас у Србији званично има 5.500 избеглица из Украјине, али се тај број мења из дана у дан. Наша украјинска заједница у Србији има изузетно добру сарадњу са Комесаријатом за избеглице и државом, а координисаним радом са институцијама успели смо да обезбедимо смештај за те људе. У смештајном центру у Врању налази се 67 избеглица, а држава им обезбеђује све неопходне потрепштине за живот. Национални савет Украјинаца је од самог почетка рата покренуо иницијативу прикупљања хуманитарне помоћи за избеглице, а рад овог центра је од изузетне важности јер ће помоћи избеглицама да добију неопходне информације – рекао је Хочак.

Фото: Беоинфо

Представница канцеларије УНХЦР у Србији Едлира Бака Пеко поздравила је пројекат „Open Belgrade” који има за циљ да пружи све потребне информације избеглицама, истакавши да велики број градова предузима сличне иницијативе.

– Седам од десет избеглица одлучују да остану у градовима, тражећи сигурност и могућност за самостални живот. Зато ми видимо „Open Belgrade” као један од напора да се помогне избегличкој популацији и заједно са Градом Београдом радићемо на томе да ова иницијатива успе – рекла је представница УНХЦР.

Директорка УНИЦЕФ-а Дејана Костадинова изјавила је да је рат у Украјини погодио све, а посебно децу, те да је из тог разлога потребна помоћ свих земаља међу којима је и Србија.

– Србија је кроз претходне мигрантске кризе показала солидарност и вођство. Треба да обезбедимо да ниједно дете које бежи од рата не буде остављено – рекла је Костадинова.

Догађају су, између осталих, присуствовали помоћник градоначелника Андреја Младеновић, заменица председника Скупштине града Андреа Радуловић и представници Градске управе Града Београда.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!