БЕОГРАЂАНИ ПАЗИТЕ, ГРАД ЈЕ ПУН ЗАРАЖЕНИХ КРПЕЉА: Преносе опасну болест, a лечење траје месецима!

Татјана Марковић

23. 04. 2022. у 20:09

ЛЕПО време и празници идеални су за излете у природи, а опасност од крпеља увелико вреба управо на зеленим површинама које су ови инсекти већ окупирали.

БЕОГРАЂАНИ ПАЗИТЕ, ГРАД ЈЕ ПУН ЗАРАЖЕНИХ КРПЕЉА: Преносе опасну болест, a лечење траје месецима!

Фото: Free Images Pixabay

На већини места где су рађене анализе било је примерака заражених бактеријом која изазива лајмску болест, па би требало да се заштитимо како бисмо безбрижно провели дан у природи и избегли евентуални сусрет са овим "крвопијама".ЈКП "Градска чистоћа" током прошле недеље обавила је велику акцију сузбијања крпеља којом су обухваћене јавне зелене површине, али и поједини паркови, излетишта, дечја игралишта, парк шуме, шуме и друге површине на којима борави већи број људи и животиња, пише Блиц.

Међутим, многе Београђане забринуло је сазнање да је на већини места где је Завод за биоциде и медицинску екологију радио анализе пронађен одређен број примерака крпеља који су заражени бактеријом која изазива лајмску болест.

Фото: С.В.

Крпеља има и у Кошутњаку

 

Лајмска болест

Тачније, прва овогодишња аналаза Завода за биоциде показала је да на територији Београда од 17 прегледаних локација на чак њих 15 (88 одсто) је утврђено присусутво крпеља који у себи носе бактерију борелију која је узрочник лајмске болести. Неке од тих локација су Бањичка шума, Топчидер, СЦ Сурчин, Бојчинска шума, Кошутњак, Авала, Трешња, Степин Гај, Звездарска шума, Липовачка шума, Ушће...

Из тог разлога, инфектолог проф. др Жарко Ранковић подсећа колико је важно да после повратка из природе обавезно проверимо да ли је на телу негде остао крпељ, а уколико га уочимо, потребно је да се одмах јавимо лекару како би га стручно и прецизно извукао из коже.

Никако на кожу не стављајте алкохол или уље

- Приликом одласка у природу можете користити нека репелентна средства, знамо да постоје средства за заштиту од уједа комараца, рецимо. Даље, саветују се дугачке ногавице, рукави, али с обзиром да нам долази све топлије време, питање је колико тај савет има смисла. Али оно што је најбитније је, након сваког повратка из природе добро преконтролисати кожу, ноге, руке, главу... Крпеља немојте вадити сами, то ради искључиво стручно лице. Раније се рецимо стављао алкохол, уље, или неко друго средство, али то се никако не препоручује јер примена свих тих средстава могу да изазову да крпељ поврати, па уколико је инфициран, он у кожу може да убризга борелију бургдорфери, која изазива лајамску болест. Срећом, нема разлога за панику, нису сви крпељи заражени, али свакако је неопходно јавити се лекару, објашњава професор Ранковић.

Најчешће место уједа крпеља су екстремитети, па ношење чарапа и дугих панталона смањује могућност да до тога дође, јер не могу да приђу до коже. Како је температура ових дана нижа гардероба нас тренутно и штити, али с обзиром на то да иде топлије време, али и Први мај, празник када сви хрле у природу, треба бити на опрезу.

Фото: Фрее Имагес Пиxабаy

Симптоми уједа крпеља

Од уједа крпеља може се јавити повишена температура, болови у мишићима који могу бити сигнал инфекције, тада се пацијент лечи антибиотиком, али ако инфекција не буде заустављена може доћи до озбиљних здравствених проблема.

Симптоми лајмске болести су општа слабост, умор, дрхтавица, благо повишена телесна температура, главобоља, укоченост врата, болови у мишића и зглобовима, натечени лимфни чворови врата или главе.

Како бисте избегли потенцијални сусрет са крпељима, не треба да седите у дубокој, непокошеној трави, али свакако и сам преглед ногу, руку и главе, нарочито код деце, могу спречити многе непријатне ситуације. Из ЈКП "Градска чистоћа" грађанима саветују следеће:

Препоруке за суграђане:

Избегавати шетњу, посебно босих ногу, кроз високу траву, жбуње, неуређене зелене површине.

Избегавати лежање на земљи или одлагање гардеробе на неуређеним зеленим површинама.
Носити гардеробу дугачких рукава и дугих ногавица светлијих боја, јер се тако ове пауколике артроподе могу лакше уочити.
Носити затворену обућу и чарапе.
Могу се користити репеленти, али они не пружају 100% заштиту.

При повратку из шетње по природи неопходно је темељно преконтролисати кожу, нарочито оне делове тела на којима је кожа нежнија тј. крпељима лакша за убадање. Детаљно преконтролисати кућне љубимце. У преношењу и расејавању крпеља из природе, кућни љубимци моги имати велики допринос, па је неопходно спровести и њихову заштиту.
Потребно је адекватно одржавање дворишних површина у личном власништву. Уколико се и поред примењених мера опрезности примети убод крпеља, неопходно је јавити се најближој здравственој установи.

Фото: Фрее Имагес Пиxабаy

Где се све крију крпељи

Пре него што се са првим следећим лепим временом упутите ка природи имајте на уму где би све ове "крвопије" могле да вас дочекају. Крпељи немају очи, али зато могу одлично да "нањуше" своју жртву, те наш дах и топлота тешко могу да им промакну.

Како кажу Заводу за биоциде и медицинску екологију, иако су крпељи шумска створења, пењу се и на врхове влати траве и сву другу нижу вегетацију одакле лако могу да се "закаче" за животињу или човека.

Дакле, крпељи се налазе у непокошеној и неуредној трави, парковима, излетиштима… Рецимо, у Београду их има највише у шумама, које су и излетишта, као што су Бојчинска, Липовичка и Манастирска шума, Забран у Обреновцу, Кошутњак, Топчидер, Бањичка шума, Авала, Ада Циганлија и Ада Хуја. У граду се могу наћи на запуштеним и неуређеним зеленим површинама којих има на свим градским општинама.

БОНУС ВИДЕО - “5 МИНУТА СА” ПЧЕЛАРОМ: Све тајне племените вештине – ево како да препознате прави мед

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (0)

ТУГА ОКОВАЛА ЧИЗМУ: Преминуо један од најтрофејнијих тренера у историји одбојке