ШАРЛАХ У ВРТИЋИМА: Настају повишена температура, гушобоља и бол у мишићима

Б. Борисављевић

25. 03. 2022. у 10:15

ОД почетка године Градском заводу за јавно здравље пријављено је 11 случајева малишана у обдаништима оболелих од шарлаха.

ШАРЛАХ У ВРТИЋИМА: Настају повишена температура, гушобоља и бол у мишићима

Листе чекања биће сведене на минимум / Фото И. Маринковић

Иако је у јавности присутно мишљење да се ради о искорењеној болести, ипак се јављају деца код којих је установљена ова дијагноза. Према подацима Завода, број пријављених инфекција у прошлој години је мањи него пре појаве пандемије.

Према речима епидемиолога Славице Марис, начелника јединице за заразне болести Градског завода за јавно здравље, од почетка године пријављено је 11 случајева оболевања од шарлаха у предшколским установама, а сви су регистровани на територији општине Нови Београд у три вртића.

- На основу пријава, Градски завод за јавно здравље обавио је епидемиолошка истраживања и узорковали смо 115 брисева грла и носа од све деце и запослених који су у контакту са инфицираним малишанима и код 40 особа откривена је стрептококна инфекција - навела је др Марис. - Код стрептококних инфекција, пре свега, настају изненадна повишена температура, гушобоља и бол у мишићима.

Славица Марис/Принтскрин К1

Др Славица Марис

Она наводи да се шарлах пријављује сваке године на територији Београда.

- Мораћу да демантујем мишљење које влада у јавности да је шарлах болест која је искорењена - рекла је др Марис. - Претходне године било је пријављено 47 случајева, у 2020. години 161 случај, а пре пандемије коронавируса имали смо забележено 467 случајева.

Што се тиче тренутне ситуације, према њеним речима, у београдским вртићима се јављају инфекције које су карактеристичне за ово доба године. То су, пре свега респираторне и стрептококне инфекције, међу којима је и шарлах, као и инфекције изазване стомачним вирусима.

СИМПТОМИ

Шарлах је заразна болест праћена појавом осипа. Представља једну од могућих манифестација инфекције бета хемолитичким стрептококама групе А (БХС-А). Преноси се најчешће капљичним путем, док је ширење инфекције конзумирањем контаминиране хране или контакта са "зараженим" предметима знатно ређе. Место уласка бактерије у организам у већини случајева је слузница носа и ждрела, а ређе дефекти коже или генитално подручје.

Период инкубације је од три до пет дана. Најчешће су на удару деца од две до 10 година, током јесени и зиме.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОГЛАСИО СЕ НОВИ ТРАГАЧ: Кошаркаш прокоментарисао свој ангажман у квизу Потера