СУША СУШИ И ДРВЕЋЕ: Биљни свет у Ботаничкој башти "Јевремовац" пати због климатских промена

Б. Борисављевић

21. 02. 2022. у 17:00

БИЉНИ свет у престоничкој оази нашао се, последњих година, на удару климатских промена и аерозагађења у главном граду.

СУША СУШИ И ДРВЕЋЕ: Биљни свет у Ботаничкој башти Јевремовац пати због климатских промена

Фото З. Јовановић

Високе просечне температуре, са дугим периодима без кише, утицале су да поједине врсте дрвећа у Ботаничкој башти "Јевремовац" не могу да се прилагоде новим временским условима. Промена климе је "изродила" и нове штеточине, које додатно скраћују животни век појединим врстама дрвећа.

Према речима Томице Мишљеновића, саветника управнице Ботаничке баште за образовне програме, климатске промене су утицале да је одређеним биљним врстама изузетно тешко обезбедити довољне количине воде и одговарајуће услове да опстану. Услед повећања средње годишње температуре, појавиле су се гљивице и инсекти, које раније нису биле честе на нашем подручју, али сада изазивају велике штете на различитм врстама биљака.

Поред климатских промена, и аерозагађење је одређеним биљним врстама препрека за опстанак.

- Дуготрајни сушни периоди највише проблема задају четинарским врстама, које не подносе изузетно високе температуре током лета и имају проблема са продуженим периодима суша - наводи Мишљеновић.

- Ту су и бројне друге врсте. У природи, рецимо, имамо проблеме са високопланинским врстама. Јер, постоји тенденција да врсте мигрирају лагано, ка северу или ка већим надморским висинама, а ове високопланинске просто немају где да оду. Њихов оквир за миграцију је значајно сужен и оне су тренутно у највећем проблему.

Он истиче да се колектив Ботаничке баште труди да свим биљним врстама обезбеди одговарајуће услове. Али, за неке од њих је сада то све теже.

- Радимо на пројектовању система за заливање на парцелама на којима он не постоји, јер је важно обезбедити довољне количине воде - каже Мишљеновић.

- "Јапански врт", у коме постоји језеро са системом циркулације воде, користи воду помоћу пумпи које се налазе испод Ботаничке баште. Идеја је да урадимо пројекат подземног резервоара, где бисмо прикупљали и кишницу са одређених површина како би, током лета, имали додатне количине воде и како не бисмо користили градску. Свесни смо тога да ће, у наредним годинама вода постати изузетно драгоцен ресурс.

Томица Мишљеновић крај посеченог стабла, Фото З. Јовановић

Наш саговорник каже да је, на централној позицији у башти, у близини чесме и Стакленика, недавно исечено одрасло стабло керлеутерије, односно лампион дрвета, коме није било спаса. Већ овог пролећа, у близини одсеченог, биће посађена албиција, а у летњој сезони посетиоци ће имати прилику да виде разноврсну колекцију "лажних љиљана". Поново ће бити посађене и кане. Тренутно је у току редовно одржавање "Јевремовца" и припреме за наредну сезону, када се очекује знатно већи број посетилаца.

- Сваке године, према Плану ревитализације отвореног простора, нажалост, одређена стабла морамо да орежемо и чак да уклонимо - објашњава Мишљеновић.

У сарадњи са колегама са Шумарског факултета, прави се план садње дрвећа, која могу бити нове или већ постојеће врсте.

ЗЕЛЕНИ ЗИД КА ДЕСПОТА СТЕФАНА

- У НАРЕДНОМ периоду ћемо интензивно садити у Ботаничкој башти - каже Мишљеновић.

- Највише, у делу ка Булевару деспота Стефана, где ћемо направити зелени зид као баријеру ка улици, која је једна од најзагађенијих у граду. У самој Ботаничкој башти ћемо, ове године, посадити више од 30 нових стабала, уз све остале жбунасте врсте и перене, чију садњу интензивно планирамо у наредних месец дана.

"Биљни фонд" на отвореном простору броји близу 1.000 различитих врста, од тога више од 350 дрвенастих и жбунастих, а остало су зељасте. У стакленику се налази још 1.000 биљних врста из тропских и субтропских медитеранских крајева.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СРБИ ЋЕ БИТИ ПОНОСНИ: Ево како се зове син Николе Јокића (ФОТО)