ПАЦИЈЕНТА НИСУ НИ ВИДЕЛИ ТРИ ГОДИНЕ: Ђаци медицинских школа ускраћени за практичну наставу у здравству
ВЕЋ трећу школску годину, ђаци неких средњих стручних школа ускраћени су за часове практичне наставе у реалном окружењу будућег радног места. У најтежој ситуацији су, свакако, ученици медицинских школа, који од марта прошле године нису крочили у болницу, операциону салу, породилиште, нити видели пацијента уживо. Матурски испити су се, прошле године, уместо у болницама, полагали у школама, а тешко да ће се и ове нешто променити.
Иако образовне установе имају најмодернија наставна средстава за учење и вежбање разних медицинских интервенција, "корона генерације" медицинских сестара и техничара у трећој и четвртој години ће, ипак, остати ускраћене за непосредни контакт са пацијентом и болничким окружењем. Први сусрет са конкретним болесником имаће тек, по свему судећи, када почну да раде.
- Блок настава, коју су пре избијања пандемије ђаци имали у болницама, сада се одвија у болесничкој соби у школи, која је опремљена као у реалном окружењу - објшањава Радица Стојановић, директорка Медицинске школе "Надежда Петровић" у Земуну. - Ученици вежбају на најсавременијим луткама, које имитирају живе пацијенте. Они уче да ваде крв, давање инјекције, стављање брауниле, катетера, давање инфузије. Ипак, и поред потпуно реалистичне практичне наставе, свакако да ђацима недостаје непосредни контакт са пацијентима и рад у здравственим установама.
Електротехничке и машинске школе, углавном, имају услове да већи део практичне наставе обављају у специјализованим кабинетима и радионицама. Такође, и будући физиотерапеути и стоматолошки техничари нису превише ускраћени када је у питању учење кроз рад у непосредном радном окружењу. Будући кувари и конобари су се ове школске године вратили у хотеле и ресторане.
- Ђаци су пресрећни што поново одлазе на праксу у угоститељске објекте - каже Драгутин Миличић, директор Угоститељско-туристичке школе у Новом Београду. - Иако имамо могућности и да је организујемо у школи, не може се поредити са радом у будућем радном окружењу. Због актуелне епидемиолошке ситуације, смањили смо групе, па тако, уместо, четири на праксу иду по два ученика.
ИЗДВАЈАЊЕ 1.000 ЕВРА ПО УЧЕНИКУ
ЗА школовање једног ученика у средњој стручној школи држава издваја око 1.000 евра годишње, у зависности о ком се образовном профилу ради.
Тај новац је, очигледно, биће беспотребно утрошен, пошто деца улазе у трећу годину школовања без практичне наставе, која им је најбитнија.
Препоручујемо
ПРОФЕСОРА ЛЕКАРА НЕМА НА ЧАСОВИМА: Корона ремети одвијање наставе у медицинским школама
27. 10. 2021. у 11:09
НЕМА ПРОФЕСОРА СПЕЦИЈАЛИСТА: Проблеми са недостатком кадрова медицинске струке
20. 10. 2021. у 12:33
ЗА ВОЛОНТЕРЕ КОЈИ СУ ПОМАГАЛИ У ИМУНИЗАЦИЈИ: Захвалнице уечницима 27 медицинских школа
17. 06. 2021. у 15:51
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)