ЧУВЕНА ТАПИСЕРИЈА У МУЗЕЈУ: После продаје Сава центра, уочи најављене реконструкције, вредне покретне уметнине преузео Град Београд

М. СТАНОЈКОВИЋ

10. 11. 2021. у 06:47

ВРЕДНУ колекцију уметнина, међу којима је чувена таписерија Јагоде Буић, као и колаж Пеђе Милосављевића, који су красили највећи конгресни центар у престоници, Сава центар, преузео је Музеј града Београда након што је објекат предат компанији "Делта холдинг".

ЧУВЕНА ТАПИСЕРИЈА У МУЗЕЈУ: После продаје Сава центра, уочи најављене реконструкције, вредне покретне уметнине преузео Град Београд

Јелена Медаковић, Фото Танјуг

Док чувено здање чека обнову, вредни предмети послати су на конзервацију, део у музејски депо, а непокретни делови остаће у згради конзервирани и заштићени обавезом новог власника да их чува и после реконструкције.

Аутентичну унутрашњост која је део културног добра, Град је одлучио да сачува пре продаје. Како за "Новости" открива директорка Музеја града Јелена Медаковић, стручњаци ове установе, у холовима, салама и архиви Сава центра пронашли су многобројне вредне примерке.

- Таписерија једне од најпознатијих југословенских уметница, светски познате Јагоде Буић припала је Музеју - објашњава Медаковићева.

Таписерија Јагоде Буић, Фото Приватна архива

- Остале таписерије, које физички нисмо могли да одвојимо, јер су део зидова, остаће конзервиране. Исту судбину дели колаж Пеђе Милосављевића, једно од највреднијих дела изложених у Сава центру. Колаж је јединствен по свом формату и уклапању у јавни простор, па је заштићен пре реконструкције и такође ће остати део простора.

Према речима наше саговорнице, Музеј је дошао и до скулптура Душана Џамоње, Лојзе Долинара, Љубице Злоковић, Габриела Глида:

- Међу познатијим именима ту су и дела Цигарчића, Дејана Калуђеровића, Боре Иљовског.

Дело Пеђе Милосављевића, Фото Приватна архива

Осим уметничких дела, специфичност и аутентичност ентеријера Сава центра представља и јединствен мобилијар, који је такође, сада део новоформиране музејске збирке, коју чине предмети индустријског дизајна.

Фото Приватна архива

- Лимене столице, које је архитекта Сава центра Стојан Максимовић 1976. године за потребе отварања поручио из Италије свакако су међу вредним примерцима - каже директорка Музеја града.

- Оне су у лошем стању, али биће обновљене.

Ту је и оригинални шанк из хола, специфична расвета, други комади намештаја, као и оригинална макета Сава центра.

Сведочанство о бројним догађајима и манифестацијама које су се збиле унутар зидина највеће конгресне дворане сачуваће, такође, Музеј.

Приликом пописивања и процене вредних предмета, стручњаци су дошли и до богате архиве.

- Музеј је преузео и богату фото и другу документацију, која сведочи о многим важним догађањима за Град Београд попут Феста и Самита несврстаних. Тако да је ово важно не само за кутлурну већ и за историјску збирку - напомиње Медаковићева.

Фото Промо

Један од услова конкурса за продају Сава центра био је да нови власник не мења намену објекта које је у међувремену постало културно добро, као и да не може да мења архитектонске специфичности због којих је и заштићен. Осим улагања од минимално 50 милиона динара, услов је био да уметничка дела остану у власништву Града Београда. За уметничка дела која нису покретна и која су уграђена у саму унутрашњост, власник, односно "Делта", потписао је уговор са Музејом града у коме се обавезује да ће да их сачува.

Део угоститељског објекта у Сава центру, Фото Приватна архива

ЗБИРКА ИНДУСТРИЈСКОГ ДИЗАЈНА

КОЛИЧИНА предмета биће довољна, објашњава Јелена Медаковић, да допуни тек основану збрику индустријског дизајна. Међу њима је и недавно набављен чувени црвени киоск, који се у прошлости налазио широм светских метропола. Однедавно једна такав краси Тајм сквер у Њујорку.

ИЗЛОЖЕНИ У "ДЕЛТИНОМ" ИЗЛОГУ

НЕКА дела биће дата компанији "Делта холдинг" на једногодињшу позајмицу. Она ће бити изложена у неком "Делтином" простору и биће доступна широј јавности након чега ће бити враћена Музеју града Београда.

Сава центар био је и звезда изложбе "Конкретна утопија: Архитектура у Југославији 1948-1980." која је отворен у јулу 2018. године у Музеју модерне уметности МОМА у Њујорку.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

СРБИЈА ДОБИЛА НОВОГ СЕЛЕКТОРА! Терзићу уговор на четири године