ПТИЧЈИ ГРИП УБИО ЛАБУДОВЕ: Утврђено да је за угинуле птице у Бељарици кобна авијарна инфлуенца
СУМЊЕ удружења "Еко-Панчевачки рит" да је девет лабудова у Бељарици која се налази на левој обали Дунава, угинуло од птичјег грипа, и званично су потврђене.
Ветеринарски инспектори обавили су ванредну контролу, узели брисеве и закључили да је за птице била кобна такозвана авијарна инфлуенца. Управа за ветерину означила је Кеј ослобођења у Земуну, где се појавио први оболели лабуд, жариштем и ово подручје проглашено је за угрожено.
Током контроле узети су брисеви са три угинула лабуда, а анализе указују на поменуту болест. Осим птица, на овај вирус су осетљиви људи, свиње, глодари и мачке.
- Подручје у пречнику од три километра од жаришта, тачније Кеја ослобођења, проглашава се зараженим - наводи се у документу Управе за ветерину.
- У полупречнику од 10 километара подручје је угрожено. Како би се спречило ширење болести доноси се одлука да се обави попис газдинстава и да се живина прегледа. На попису ће се наћи газдинства на рубним деловима зараженог подручја. Осим ове, доноси се још одлука како би се спречило ширење вируса.
Чланови удружења "Еко-Панчевачки рит" наставиће да апелују на ЈП "Србија шуме" и Ловачко удружење Београд, да спрече лов на фазане, патке и дивљач јер су они преносиоци вируса. Такође наводе да ће се обратити ЈП "Србија шуме" да уклоне и остале лешеве лабудова из Бељарице, јер они газдују овим подручјем.
Размножавање вируса
ВИРУС који изазива болест авијарна инфлуенца преноси се директним и индиректним путем преко дивљих птица, инфициране живине. Вирус се размножава у ћелијама дигестивног и респираторног тракта.
Различити сојеви овог вируса током прошлог века изазвали су три пандемије, шпанску грозницу почетком 20. века, азијски грип 1957. године и хонгконшки грип крајем шездесетих.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)